statystyki

Ewidencja VAT: Dodatkowo trzeba będzie podać NIP kontrahenta

autor: Agnieszka Pokojska14.12.2016, 07:55; Aktualizacja: 20.12.2016, 12:50
VAT

Resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP, wskazał, że nie jest konieczne wykazywanie w ewidencji wszystkich pozycji z fakturźródło: ShutterStock

W ewidencji VAT nie trzeba będzie wykazywać wszystkich pozycji z faktur – poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Wątpliwości pojawiły się w związku z nowym przepisem, który ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT), w związku z nowelizacją z 13 maja 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 846).

Wynika z niej, że ewidencja VAT będzie musiała zawierać nie tylko wyszczególnione w art. 109 ust. 3 informacje, ale także „inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji”.

Tak sformułowany przepis nie zawiera więc zamkniętego katalogu danych, które od 2017 r. powinny się znaleźć w ewidencji. Powstały zatem obawy, czy trzeba będzie wykazywać każdą pozycję widniejącą na fakturze.

Podobne wątpliwości pojawiły się pół roku temu w związku z wprowadzeniem jednolitego pliku kontrolnego. Wtedy chodziło o faktury zakupowe. Resort uspokajał wówczas, że nie ma potrzeby wykazywania danych z tych faktur w JPK.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane