statystyki

Do jakiej grupy Klasyfikacji Środków Trwałych zaliczyć panele słoneczne i jak je amortyzować

autor: Łukasz Zalewski28.11.2016, 09:43; Aktualizacja: 28.11.2016, 10:29
Coraz więcej osób decyduje się na instalacje paneli słonecznych na swoich budynkach.

Coraz więcej osób decyduje się na instalacje paneli słonecznych na swoich budynkach.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Firma (spółka z o.o.) chce zainstalować panele fotowoltaiczne (słoneczne) o wartości 50 tys. zł, które posłużą do ogrzewania budynku i wody. Do jakiej grupy KŚT zakwalifikować to urządzenie? Czy spowoduje ono konieczność zwiększenia wartości budynku? Jak amortyzować panele i budynek?

Reklama


● Izba Skarbowa w Krakowie odpowiedziała DGP

Małgorzata Borkiewicz-Liszka

kierownik Czwartego Oddziału Podatków Dochodowych i Majątkowych Izby Skarbowej w Krakowie

Artykuł 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. urządzenia o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Amortyzacji środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie (art. 16i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy. W nim ustawodawca odwołał się do symboli Klasyfikacji Środków Trwałych. Zakres środków trwałych został zaś rozwinięty w obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz.U. nr 242, poz. 1622).

Trzeba zauważyć, że organ podatkowy nie jest uprawniony do dokonywania klasyfikacji środków trwałych do odpowiedniej grupy. Klasyfikacji tej powinien dokonać sam podmiot gospodarczy przy ewentualnej pomocy uprawnionego organu statystycznego. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania m.in. środka trwałego według Klasyfikacji Środków Trwałych, zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, który udziela informacji w zakresie stosowania takiej klasyfikacji.

Jeżeli zatem kolektory/panele fotowoltaiczne spełniają łącznie następujące warunki:


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama