statystyki

NSA: Przegrana dyrektora to także fiasko naczelnika

autor: Patrycja Dudek21.07.2016, 20:00
prawo

Mimo wygranej lekarz złożył wniosek o uzupełnienie wyroku sądu kasacyjnego.źródło: ShutterStock

Sąd nie musi uchylić postanowień obu instancji. Może uchylić tylko jedno, a podatnik i tak wygrywa – wynika z orzeczenia NSA.

Na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego wróciła w środę sprawa lekarza, który w marcu br. wygrał w sądzie kasacyjnym spór z fiskusem o udostępnianie dokumentacji medycznej pacjentów. Sąd orzekł, że nie ma podstawy prawnej, która pozwalałaby organom podatkowym żądać od lekarzy takich danych do weryfikacji rozliczeń, np. w PIT.

Mimo wygranej lekarz złożył wniosek o uzupełnienie wyroku sądu kasacyjnego. Domagał się uchylenia postanowienia nie tylko dyrektora izby skarbowej (co sąd uczynił), ale także poprzedzającego go postanowienia I instancji. W tej sprawie był to dyrektor urzędu kontroli skarbowej.

Dyrektor UKS nałożył na medyka karę porządkową za to, że odmówił udostępnienia dokumentacji medycznej pacjentów. Podejrzewał, że nie wykazuje on całego przychodu. Fiskus potrzebował danych pacjentów, żeby ich przesłuchać i na tej podstawie ustalić zarobki lekarza.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane