statystyki

Wysokość kary porządkowej zależy wyłącznie od urzędu

autor: Patrycja Dudek23.11.2016, 07:12; Aktualizacja: 23.11.2016, 08:51
pieniądze

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał jednak, że podatnik bezzasadnie odmówił przedłożenia dokumentówźródło: ShutterStock

Sąd nie obniży kary za utrudnianie postępowania kontrolnego, jeżeli mieści się ona w ustawowym limicie – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

Sprawa dotyczyła podatnika, u którego fiskus przeprowadził kontrolę w zakresie VAT, akcyzy i opłaty paliwowej. Kontrolerzy wezwali go do przedłożenia stosownych dokumentów w ciągu 10 dni. Poinformowali, że nieuzasadniona odmowa zostanie ukarana karą porządkową, która może wynieść nawet 2800 zł (zgodnie z art. 262 par. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej).

Mężczyzna zawiadomił dyrektora urzędu kontroli skarbowej, że nie przedstawi dokumentów we wskazanym terminie, bo zabrała je i zabezpieczyła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Fiskus ustalił jednak, że ABW zabezpieczyła dokumenty za sześć miesięcy, a on zażądał ich za siedem. W związku z tym podatnik powinien był przedstawić dokumenty za jeden miesiąc. Za niewywiązanie się z tego obowiązku nałożył karę w wysokości 1000 zł.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane