statystyki

Wysokość kary porządkowej zależy wyłącznie od urzędu

autor: Patrycja Dudek23.11.2016, 07:12; Aktualizacja: 23.11.2016, 08:51
pieniądze

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał jednak, że podatnik bezzasadnie odmówił przedłożenia dokumentówźródło: ShutterStock

Sąd nie obniży kary za utrudnianie postępowania kontrolnego, jeżeli mieści się ona w ustawowym limicie – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

Sprawa dotyczyła podatnika, u którego fiskus przeprowadził kontrolę w zakresie VAT, akcyzy i opłaty paliwowej. Kontrolerzy wezwali go do przedłożenia stosownych dokumentów w ciągu 10 dni. Poinformowali, że nieuzasadniona odmowa zostanie ukarana karą porządkową, która może wynieść nawet 2800 zł (zgodnie z art. 262 par. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej).

Mężczyzna zawiadomił dyrektora urzędu kontroli skarbowej, że nie przedstawi dokumentów we wskazanym terminie, bo zabrała je i zabezpieczyła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Fiskus ustalił jednak, że ABW zabezpieczyła dokumenty za sześć miesięcy, a on zażądał ich za siedem. W związku z tym podatnik powinien był przedstawić dokumenty za jeden miesiąc. Za niewywiązanie się z tego obowiązku nałożył karę w wysokości 1000 zł.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane