statystyki

NSA: Za brak informacji o zatrudnieniu nowego pracownika przedsiębiorca traci kartę podatkową

autor: Patrycja Dudek21.07.2016, 07:44; Aktualizacja: 21.07.2016, 09:33
prawo, biznes, dokument

Kto rozlicza się według karty, ma 7 dni na poinformowanie urzędu o zmianach.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który nie zawiadomi fiskusa o zatrudnieniu nowego pracownika, bezpowrotnie traci prawo do rozliczania się w formie karty podatkowej – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA wyjaśnił, że termin na złożenie zawiadomienia o zmianie warunków prowadzenia działalności gospodarczej jest terminem prawa materialnego i nie można go przywrócić, bez względu na okoliczności.

Sprawa dotyczyła mężczyzny prowadzącego zakład usług ślusarskich, który płacił miesięcznie 358 zł podatku na podstawie karty podatkowej. Wysokość daniny ustalił mu naczelnik urzędu skarbowego, przyjmując deklarację ślusarza, że nie zatrudnia on żadnych pracowników. Potem jednak to się zmieniło – ślusarz zatrudnił pomocnika, o czym jednak zawiadomił fiskusa dopiero po siedmiu miesiącach.

W związku z tym naczelnik urzędu odebrał mu prawo do rozliczania się na preferencyjnych zasadach. Skutek był taki, że ślusarz miał za cały rok zapłacić PIT na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (18 i 32 proc.)


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane