statystyki

Wsparcie dla rolników nie może dokładać im podatków

autor: Jakub Pawłowski12.07.2016, 07:10; Aktualizacja: 12.07.2016, 08:16
Rolnik

Chodziło o producenta warzyw i owoców, który ucierpiał na wprowadzonym w 2014 r. przez Federację Rosyjską embargu na polską żywność.źródło: ShutterStock

Dotowane dostawy jabłek przez producentów rolnych objętych rosyjskim embargiem są bez VAT – uznał WSA w Warszawie.

Chodziło o producenta warzyw i owoców, który ucierpiał na wprowadzonym w 2014 r. przez Federację Rosyjską embargu na polską żywność. W związku z tym ubiegał się o pomoc z programu realizowanego przez Agencję Rynku Rolnego.

Pomoc polegała na dofinansowaniu każdych 100 kg jabłek wycofanych ze sprzedaży i przekazanych m.in. do banków żywności, Polskiego Czerwonego Krzyża. Agencja dopłacała też 187,70 euro do kosztów sortowania i pakowania każdej tony owoców, a także rekompensowała wydatki na transport. Warunki udzielania tej pomocy określa rozporządzenie Rady Ministrów z 4 września 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 1190).

Spółka była przekonana, że dostawa i przekazanie produktów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o tym podatku. Zarazem jednak uważała, że może odliczać podatek naliczony z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z tymi dostawami.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • z(2016-07-12 16:27) Zgłoś naruszenie 03

    Rolnicy to najbardziej upośledzona grupa społeczna w Polsce, Nawet podatku dochodowego i ZUSu nie płacą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane