statystyki

Budynek biurowy nie jest tym samym co gospodarczy, a jego działalność nie jest tożsama z leśną

autor: Jakub Pawłowski06.07.2016, 20:00
nieruchomości, dom, mieszkanie

Pomieszczenia zajęte na archiwum i biuro leśniczego nie są objęte zwolnieniem z podatku.źródło: ShutterStock

Każda zorganizowana działalność wymaga odpowiedniej obsługi administracyjnej. Nie uzasadnia to rozszerzenia zwolnienia podatkowego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Spór toczył się o 43 tys. zł, czyli wyliczoną przez burmistrza kwotę podatku od nieruchomości za 2007 r. Miała ją uregulować spółka, która była właścicielem wielu budynków i gruntów. Część z nich dzierżawiła odpłatnie gminie, inne udostępniała jej za darmo.

Burmistrz uznał, że wszystkie nieruchomości zajęte przez samorząd są zwolnione z opodatkowania.

Spółka uważała jednak, że przysługuje jej więcej zwolnień. Spór toczył się o budynek o powierzchni 82 mkw., którego mniejszą część (35,5 mkw.) spółka nieodpłatnie użyczyła ochotniczej straży pożarnej. Twierdziła, że w tym zakresie ma zastosowanie zwolnione na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który dotyczy organizacji pożytku publicznego.

Przedsiębiorstwo kwestionowało również ustalenia dotyczące pozostałych 46,5 mkw., które burmistrz opodatkował stawką jak dla budynków pozostałych. Uważało, że taka stawka jest zasadna, ale wyłącznie wobec dwóch pomieszczeń na górnej kondygnacji, a nie do tych na dole budynku, gdzie swoją siedzibę miał leśniczy. Mieściło się tam również archiwum wypełnione dokumentami dotyczącymi blisko 900 ha lasów. W ocenie spółki parter budynku pełnił więc funkcję administracyjno-biurową i powinien być traktowany jako część budynku gospodarczego, który służy działalności leśnej i zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. a również powinien być zwolniony z podatku.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane