Koszt kredytu nie zmniejsza przychodu ze zbycia mieszkania

autor: Patrycja Dudek15.02.2016, 17:00
mieszkanie

Dyrektor izby skarbowej stwierdził jednak, że koszty związane z kredytem bankowym nie stanowią udokumentowanych kosztów nabycia.źródło: ShutterStock

Sprzedając nieruchomość, nie można odliczyć wydatków związanych z pozyskaniem finansowania – orzekł NSA.

Sąd potwierdził, że do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości można zaliczyć cenę jej nabycia wraz z kosztami aktu notarialnego, bez którego nabycie nie byłoby możliwe. – Do kosztów nie zalicza się natomiast kredytu bankowego, bo ten jest jedynie wydatkiem na pozyskanie środków na nabycie nieruchomości – wyjaśnił NSA.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia. W związku z tym musieli zapłacić 19-proc. podatek na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

Sądzili jednak, że przychód ze sprzedaży pomniejszą o koszty opłaty notarialnej oraz koszty bankowe związane z zaciągnięciem i spłatą kredytu na zakup mieszkania.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Poznaniu wyjaśnił im jednak, że mogą odliczyć wyłącznie cenę zakupu nieruchomości wraz z kosztami notarialnymi. Nie pozwolił na uwzględnienie wydatków związanych z zaciągnięciem kredytu.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane