statystyki

Dom letniskowy tylko czasem może być mieszkaniem

autor: Jakub Pawłowski08.02.2016, 07:30; Aktualizacja: 09.02.2016, 11:40
dom działka

NSA przyznał, że dopuszcza odstępstwa i preferencyjne opodatkowanie budynków niemieszkalnych, ale pod warunkiem, że właściciel wykaże, iż lokal faktycznie zaspokaja jego potrzeby mieszkaniowe. źródło: ShutterStock

Lokal niemieszkalny może być objęty niższą stawką podatkową tylko w drodze wyjątku. Jedynie wtedy, gdy właściciele stale w nim przebywają i tu jest ich centrum życiowe – orzekł NSA.

Reklama


Reklama


Tak nie było w przypadku małżeństwa, które miało dwie nieruchomości: jedną na Śląsku, drugą nad morzem. Podatnicy przekonywali, że lokal na Wybrzeżu powinien być opodatkowany preferencyjną stawką, która przysługuje lokalom mieszkaniowym. Organy podatkowe nie zgadzały się z tym jednak, bo z ewidencji gruntów i budynków wynikało, że jest to lokal niemieszkalny.

Podatnicy powoływali się na akt notarialny nieruchomości i dokumentację techniczną. Zapisy w tych dokumentach wskazywały, że lokal może jednak pełnić funkcje mieszkaniowe. W akcie notarialnym napisano bowiem, że jest to apartament z przeznaczeniem na cele turystyczne.

Wątpliwości nie miał jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. Stwierdził, że liczą się jedynie zapisy w ewidencji gruntów i budynków.

W skardze kasacyjnej małżeństwo nadal przekonywało, że lokal na Wybrzeżu ma charakter mieszkalny, bo traktują go jak drugi dom. Sąd oddalił jednak ich skargę, zwracając uwagę na dwie kwestie. Przede wszystkim NSA w pełni zgodził się z WSA, że decydujące są zapisy w ewidencji gruntów i budynków. Wynika to jednoznacznie z art. 21 ust. 1 prawa geodezyjnego i kartograficznego (Dz.U. z 2010 r. nr 193, poz. 1287 ze zm.).

NSA przyznał, że dopuszcza odstępstwa i preferencyjne opodatkowanie budynków niemieszkalnych, ale pod warunkiem, że właściciel wykaże, iż lokal faktycznie zaspokaja jego potrzeby mieszkaniowe. Na dopuszczalność takich odstępstw wskazuje przykładowo uchwała z 1 lipca 2002 r. (sygn. akt FPK 3/02). NSA uznał w niej, że domek letniskowy może być w drodze wyjątku zaliczony do budynków mieszkalnych, jeżeli stanowi centrum życiowe podatników i służy zaspokajaniu ich podstawowych, potrzeb mieszkaniowych.

W tej sprawie tak nie było – stwierdził NSA. Zwrócił uwagę na to, że małżonkowie przebywali na Wybrzeżu tylko okresowo, bo na co dzień mieszkają na Śląsku. Nie można więc stwierdzić, że lokal ma charakter mieszkaniowy, skoro z ewidencji gruntów i budynków wynika coś przeciwnego. Tym samym nie może być zastosowana do niego preferencyjna stawka podatkowa – stwierdził sędzia NSA Tomasz Zborzyński. 

ORZECZNICTWO

Wyrok NSA z 3 lutego 2016 r., sygn. akt II FSK 3470/13. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Przemysław Michalak(2016-02-09 20:33) Odpowiedz 00

    Szkoda że nie działa to w drugą stronę. Jeśli ktoś wykorzystuje lokal mieszkalny do celów działalności gospodarczej to musi zapłacić podatek tak jak od lokalu użytkowego

  • gośc(2016-02-09 15:49) Odpowiedz 00

    Każdy dom czy to na działce czy w miescie jest domem i powinno byc inaczej jezeli ktoś chce w nim mieszkać to niech mieszkaja ich własnośc i to oni decydują czy mieszkają w nim czy nie , i jak mieszka powinien płacic mniejszy podatek i taka jest prawda,zdzieraja z ludzi tylko pieniadze i koniec.

  • Facet(2016-02-09 00:12) Odpowiedz 00

    Co komu do domu jak dom nie jego

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama