statystyki

Podatnik nie ukryje się na Maderze i Kanarach

autor: Mariusz Szulc20.01.2016, 17:00; Aktualizacja: 26.01.2016, 19:09
podatki

Na Malcie nominalna stawka podatku od dochodów firm wynosi aż 35 proc.źródło: ShutterStock

Podmiot, który rozszerzy działalność na preferencyjnie opodatkowane regiony Hiszpanii bądź Portugalii, i tak nie uniknie przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych – wyjaśniła rzecznik prasowy ministra finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

To oznacza, że dochody takich spółek są od 2015 r. opodatkowane w Polsce według stawki 19 proc. CIT, z prawem do odliczenia kwoty podatku zapłaconego za granicą.

Zagraniczna spółka kontrolowana (CFC) to taka, która spełnia warunki wymienione w art. 30f ustawy o PIT i art. 24a ustawy o CIT. Jednym z nich jest ten, aby co najmniej jeden z rodzajów przychodów osiąganych przez CFC za granicą był opodatkowany tam według stawki niższej o co najmniej 25 proc. od polskiego CIT. Zagraniczny podatek musi być zatem niższy niż od 14,25 proc. Wielu podatników sądzi, że przepisom o CFC nie podlega spółka założona na Wyspach Kanaryjskich lub na Maderze. Wprawdzie na Kanarach stawka CIT wynosi tylko 4 proc., a na Maderze 5 proc., ale – jak wskazują podatnicy – wyspy te są odpowiednią częścią Hiszpanii i Portugalii, a w obu tych państwach stawka CIT jest wyższa niż w Polsce i wynosi 28 proc. w Hiszpanii i 21 proc. w Portugalii.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane