statystyki

Zwrot maltańskiego podatku z polskim CIT

autor: Mariusz Szulc20.01.2016, 07:37; Aktualizacja: 26.01.2016, 19:58
Spółka uważała, że zwrot maltańskiego podatku powinien być uznany za udział w zysku osoby prawnej i w związku z tym zwolniony w Polsce z podatku na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o CIT.

Spółka uważała, że zwrot maltańskiego podatku powinien być uznany za udział w zysku osoby prawnej i w związku z tym zwolniony w Polsce z podatku na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o CIT.źródło: ShutterStock

Zwrot zagranicznej daniny nie jest przychodem z udziału w zyskach osób prawnych i dlatego nie może być w Polsce zwolniony z opodatkowania – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

Chodziło o art. 20 ust. 3 ustawy o CIT. Przepis ten zwalnia z opodatkowania, pod pewnymi warunkami, dywidendy i inne udziały w zyskach osób prawnych otrzymywane od spółki z UE bądź z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dyrektor izby stwierdził jednak, że zwolnienie dotyczy tylko wypłacanego przez te podmioty zysku netto, a więc nie obejmie zwrotu podatku dochodowego.

Innego zdania była spółka, która została udziałowcem kilku maltańskich spółek kapitałowych. Zgodnie z tamtejszym prawem może ona odzyskać część podatku dochodowego zapłaconego przez swoje podmioty zależne. W ten sposób zwrócone może zostać nawet 6/7 z daniny rozliczonej według 35 proc. stawki.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane