statystyki

Zwrot maltańskiego podatku z polskim CIT

autor: Mariusz Szulc20.01.2016, 07:37; Aktualizacja: 26.01.2016, 19:58
Spółka uważała, że zwrot maltańskiego podatku powinien być uznany za udział w zysku osoby prawnej i w związku z tym zwolniony w Polsce z podatku na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o CIT.

Spółka uważała, że zwrot maltańskiego podatku powinien być uznany za udział w zysku osoby prawnej i w związku z tym zwolniony w Polsce z podatku na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o CIT.źródło: ShutterStock

Zwrot zagranicznej daniny nie jest przychodem z udziału w zyskach osób prawnych i dlatego nie może być w Polsce zwolniony z opodatkowania – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

Chodziło o art. 20 ust. 3 ustawy o CIT. Przepis ten zwalnia z opodatkowania, pod pewnymi warunkami, dywidendy i inne udziały w zyskach osób prawnych otrzymywane od spółki z UE bądź z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dyrektor izby stwierdził jednak, że zwolnienie dotyczy tylko wypłacanego przez te podmioty zysku netto, a więc nie obejmie zwrotu podatku dochodowego.

Innego zdania była spółka, która została udziałowcem kilku maltańskich spółek kapitałowych. Zgodnie z tamtejszym prawem może ona odzyskać część podatku dochodowego zapłaconego przez swoje podmioty zależne. W ten sposób zwrócone może zostać nawet 6/7 z daniny rozliczonej według 35 proc. stawki.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane