statystyki

PO chce podwyższenia i waloryzacji kwoty wolnej od podatku. Będzie projekt

autor: Grzegorz Osiecki15.01.2016, 09:53; Aktualizacja: 28.01.2016, 10:20
podatki, formularz, kalkulator

PO zgłaszając projekt raczej nie może liczyć na jego uchwalenie, ale chce postawić PIS w kłopotliwej sytuacjiźródło: ShutterStock

Platforma Obywatelska ma złożyć do laski marszałkowskiej projekt ustawy o kwocie wolnej od podatku w wysokości 8 tys. zł z mechanizmem jej waloryzacji, rekompensujący samorządom utracone dochody z tytułu PIT.

Reklama


Reklama


Projekt ustawy, do którego dotarł dziennik.pl zawiera trzy główne rozwiązania. Po pierwsze kwota zmniejszająca podatek ma wynieść w 2017 roku 1440 zł, co odpowiada zwolnieniu od dochodu w wysokości 8 tysięcy złotych.

Druga zmiana to wprowadzanie mechanizmu corocznej waloryzacji kwoty wolnej o wskaźnik inflacji. Dziś nie ma takiego rozwiązania. Kwota pozostaje na poziomie zapisanym w ustawie, co powoduje, że nie była waloryzowana od 2009 roku, kiedy weszły w życie regulacje PIT, łącznie z ulgami na dzieci uchwalone jeszcze za poprzednich rządów PIS.
Trzeci mechanizm zapisany w ustawie to zwiększenie udziału samorządów w dochodach z PIT. Ma im to zrekompensować podniesienie dochodów uszczuplonych przez podniesienie kwoty wolnej. Tym samym koszty podwyższenia kwoty wolnej spadłyby wyłącznie na budżet państwa.

Najbardziej zyskałyby gminy. Ten mechanizm przewiduje, że udział gmin w podatku PIT miałby wzrosnąć z zakładanego w dzisiejszym prawie docelowego poziomu 39, 34 proc do 48,82 proc , udział powiatów wzrósłby z obecnych 10,25 do docelowo 12,82 proc wpływów z PIT a województw z dzisiejszego poziomu 1,6 proc do 1,97 proc . Czyli ogólnie udział samorządów w tym podatku wzrósłby z niepełnych 52 proc wpływów do ponad 63 proc. Przejściowo w roku 2017, gdy ustawa miałaby wejść w życie byłby minimalnie niższy.
PO w kampanii twierdziła, że nie ma pieniędzy na podwyżkę kwoty wolnej i sama zgłosiła wówczas projekt jednolitego podatku bez kwoty wolnej.

Zgłoszenie obecnego projektu uzasadnia dwoma powodami. Po pierwsze, Trybunał Konstytucyjny zakwestionował obecne rozwiązania, a zwłaszcza fakt, że jej wysokość jest niższa od minimum egzystencji i wskazał także, że powinna być waloryzowana.

Po drugie - zgłoszenie przez prezydenta Andrzeja Dudę już w tej kadencji projektu zwiększającego kwotę wolną do 8 tys. zł (jako wypełnienie kampanijnej obietnicy), ale bez wskazania na mechanizmy rekompensaty utraconych dochodów dla samorządów.

PO zgłaszając projekt raczej nie może liczyć na jego uchwalenie, ale chce postawić PIS w kłopotliwej sytuacji. Partia Jarosława Kaczyńskiego już koryguje swoje obietnice wyborcze i w tym roku ma wejść w życie tylko program 500 plus, który jest najbardziej kosztownym punktem programu tej partii. Docelowo ma kosztować 23 mld zł i jego pełne koszty ujawnią się w przyszłorocznym budżecie.

Podniesienie kwoty wolnej wejdzie w życie najwcześniej za rok i zapewne i tak nie w kampanijnej wersji 8 tys. zł . Po uwagę brane są dwa warianty jej stopniowe podnoszenie lub ograniczenie skutków jej podnoszenie dla najlepiej zarabiających. Te projekty poznamy pod koniec roku i wówczas będą procedowane zapewne razem z projektem PO przypominającym kampanijną wersję podniesienia kwoty wolnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Inspektor (2016-01-15 10:26) Odpowiedz 294

  Szkoda że nie złożyli jak 8 lat rządzili i że nie zlikwidowali abonamentu RTV .!......................................................................-----Wasz POlityczny kolega Buzek który po 1997r rozdał 300000 górnikom z Naszej podatkowej kasy – często pijakom tzw 5 letnie urlopy górnicze-- ze wszelkimi przywilejami : (barbórka ,14stka ,socjal,węgiel,wczasy ,dniówki obliczane jak dołowe) i zaliczany do pracy dołowej a po nich emerytury górnicze nigdy przecież nie wypracowane - dlaczego Buzek nie jest zgłoszony do TS?. --Nie zagonił nawet podczas tego urlopu tych ludzi do zamiatania chodników tylko pierdzieli w domu w fotel .- jeszcze przedawnienie tego przestępstwa niegospodarności nie przeminęło.!!! (Sośnierz -były dyrektor Śląskiej Kasy Chorych był sądzony za dużo mniejszą niegospodarność ( nieumieszczenie reklamy na kartach/dyskietkach zdrowia)!. -- Rezydent Komorowski ogłosił ,że po 37 latach pracy naród otrzyma 20%swojej ostatniej płacy jako emeryturę ,czym chciał usprawiedliwić swoja zgodę na podwyższenie wieku emerytalnego. Czyt Google: „ Raport prezydenta obnaża wady reformy emerytalnej”--- Zapomniał tylko o tym ,że słuchają Go miliony młodych którzy po takiej informacji powiedzą: _ "to po kiego Nam w tym kraju uczciwie i legalnie pracować skoro Oni Nas okradną-wyjeżdżamy!! " Strzelił tym samym sobie ten gajowy przed wyborami w kolano a nam Polakom zafundował kolejną niewiarę w cokolwiek z władzy za co Komor już powinien być sądzony ( Kto sieje panikę-- KK) --więc młodzi pytają się :--po co płacić składki?.- i nie płacą ,wolą robotę na czarno i zapamietają tą lekcje od Ojców i od Komorowskiego bez względu na to Kto będzie rządził ,że wszystko można ukraść i SN na to pozwolił i ZUS nie bedzie miał kasy ze składek. ----były juz premier Tusk „i były Ćpun” ze Świetlika -hotel gdzie przebywał podczas pray u Płazyńskiego- ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że On pierwszy uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia . ---- a abonament RTV do którego niepłacenia publicznie On namawiał -przestepstwo przeciwko podatkom – co zrobił później -wysłał tym ludziom komorników przez US – a co na to przestepstwo Tuska prokuratura? ----a Kim jest ta Kopacz-rzekomo lekarz-- która popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż: " każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? Codziennie spotykam ludzi którzy boją się przyznać do swoich dolegliwości aby nie stracić środków do egzystencji i takich jak Oni przeklinają z nienawiścią!

 • Inspektor (2016-01-15 10:27) Odpowiedz 262

  Szkoda że nie złożyli jak 8 lat rządzili i że nie zlikwidowali abonamentu RTV .!....

 • ela(2016-01-15 10:32) Odpowiedz 243

  Szanowna PO,przecież rządziliście 8lat ,więc pytam dlaczego nie podwyższyliście i nie zwaloryzowaliście kwoty wolnej.Przypominam mieliście czas na to 8 lat.

 • Smt(2016-01-15 11:25) Odpowiedz 202

  PO nie tylko że jako pierwsza partia ani razu przez 8 lat nie podwyższyła kwoty wolnej od podatku (co wcześniej niezależnie od tego kto rządził było stałą praktyką), to konsekwentnie działała przeciwko jej zwiększaniu. Jeszcze w sierpniu i wrześniu minister Szczurek wyraźnie twierdził że jest przeciwko, że to "tępy instrument". Kogo chcecie tym razem oszukać???

 • kim(2016-01-15 12:44) Odpowiedz 162

  Bardzo to chwalebne ale czemu PO wnosi taki projekt teraz a nie wniosła go w ciągu 8 swoich rządów ? Czyżby nareszcie pochylili sie nad podatnikiem niewolnikiem czy to próba polizania sie wyborcą aby wrócic do koryta ?

 • dziadek Franek(2016-01-15 13:24) Odpowiedz 122

  Na 8 lat zamrozili kwotę wolną od podatku na tak niskim poziomie, a teraz nagle składają wnioski formalne o podniesienie w górę. Hipokryci z PO psia ich mać.

 • anka(2016-01-15 13:33) Odpowiedz 111

  8 lat aref,przekrętów,zlodziejstwa,pożyczania,okradania i państwa kolesi. Oni jeszcze śmią czegokolwiek sie domagać ? Zero honoru,godnosci i samokrytyki,ale 100 % skur..stwa.

 • fjk(2016-01-15 12:00) Odpowiedz 112

  Naganne jest to ,że PO jak rządziła tego nie zrealizowała. Ale lepiej późno niż wcale . Ciekawy jestem jak sprawę potraktuje PIS. Przecież kwota wolna od podatku , była ich sztandarowym hasłem.

 • fjk(2016-01-15 12:03) Odpowiedz 112

  Naganne jest to ,że PO jak rządziła tego nie zrealizowała. Ale lepiej późno niż wcale . Ciekawy jestem jak sprawę potraktuje PIS Przecież kwota wolna od podatku , była ich sztandarowym hasłem.

 • Cieniasy(2016-01-15 13:57) Odpowiedz 102

  Bronią resztek swego koryta: jak SLD spółdzielni mieszkaniowych, tok PO samorządów! Prawda, starosto Grabiec? Karierowicze i obłudnicy, i nic poza tym.

 • prawnik...(2016-01-15 10:50) Odpowiedz 91

  a gdzie swiadczenia pielegnacyjne dla opiekunuw doroslych niepelnosprawnych no gdzie................

 • alfa68(2016-01-15 14:11) Odpowiedz 92

  Ta partia nie ma moralnego prawa przez najbliższe lata niczego wnioskować . Powód jest prosty mieli 8 lat i mogli wszystko zrobić. Nie zrobili nic co teraz tak rzekomo bardzo chcą zrobić. Nieprawdopodobna obłuda.

 • prawnik...(2016-01-15 10:48) Odpowiedz 80

  a gdzie swiadczenia pielegnacyjne dla opiekunuw doroslych niepelnosprawnych no gdzie................

 • ivonn(2016-01-15 13:34) Odpowiedz 82

  Hipokryzja PO nie zna granic.

 • KPINA Z WYBORCÓW(2016-01-15 16:22) Odpowiedz 50

  HA,,HA HA,, 8 LAT NIE POdnosili ..NIE ZAMIERZALI PRZED WYBORAMI 25 X ..BO NIE MA PIENIĘDZY !!

 • jerry m(2016-01-16 12:46) Odpowiedz 11

  Noo, tego akurat nie zdążyli, ale przecież wspaniale wyhodowali amber gold, afere poids€chową, to znaczy nawet nie afere, ot, głupio gadali, ale to akurat nie jest dziwne, udusili rewaloryzację za pomocą rzeplińskiego, radarów nastawiali, mnóstwo, duże mnóstwo barier dzwiękochłonnych za 1/2 ceny autostrady na takim samym odcinku itp. jeszcze sukcesy. Nie krytykujćcie peło, ona z oddali wygląda niegrożnie i skromnie, jak zabójca przed wysokim sądem...

 • Ja (2016-01-15 20:36) Odpowiedz 11

  Jaka ściema, przez 8 lat nic nie zrobili dla Polaków a teraz wielce się wykazują Masakra z nimi

 • janek(2016-05-03 23:02) Odpowiedz 00

  Po najwięksi złodzieje. Teraz już za póżno coś mówić.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama