statystyki

Jak ująć fakturę otrzymaną przez jednostkę budżetową na przełomie roku

autor: Elżbieta Gaździk11.01.2016, 09:42; Aktualizacja: 29.01.2016, 11:36

Czy fakturę wystawioną i otrzymaną w styczniu 2016 r. za roboty remontowe wykonane w okresie listopad – grudzień 2015 r. należy ująć w księgach rachunkowych samorządowej jednostki budżetowej roku 2015 czy 2016? W księgach którego roku faktura ta będzie stanowiła zobowiązanie?

Fakturę wystawioną i otrzymaną w styczniu 2016 r. za roboty remontowe wykonane w okresie listopad – grudzień 2015 r. jednostka powinna ująć w księgach rachunkowych roku 2015 jako koszty na koncie 402 i jako zobowiązania na koncie 201 lub 300 w zależności od przyjętych w jednostce zasad rachunkowości.

Do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić w postaci zapisu każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym (art. 20 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Ponadto obowiązek taki wynika również z art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym jednostka jest zobowiązana ująć w księgach rachunkowych wszystkie przypadające na rzecz jednostki przychody, jak i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami.

W zależności od przyjętych przez jednostkę zasad rachunkowości, jak również uwarunkowań wynikających z programu finansowo-księgowego (nie każdy program pozwala na przyjęcie do systemu w grudniu faktur wystawionych z datą styczniową), ewidencja faktury wystawionej w styczniu za roboty wykonane w 2015 r. może zostać zaksięgowana w dwojaki sposób.

I wariant:

● strona Wn konto 402 – Zakup usług obcych (analityka: par. 4270);


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane