statystyki

Straty na opcjach można odliczać od podatku

autor: Łukasz Zalewski07.12.2015, 07:30; Aktualizacja: 07.12.2015, 10:38

Przedsiębiorcy mogą rozliczać w kosztach podatkowych niekorzystne skutki transakcji na instrumentach pochodnych. Ale pod warunkiem, że nie zawierali ich w celach spekulacyjnych.

Minister finansów Paweł Szałamacha wydał interpretację ogólną, która zmienia dotychczasowe, restrykcyjne stanowisko fiskusa, wykluczające możliwość zaliczania do kosztów strat powstałych w wyniku realizacji umów opcji walutowych. Ze względu na okres przedawnienia szansę na rozliczenie strat powstałych w latach 2007–2009 mają jedynie firmy, które toczą jeszcze postępowania sądowe.

Opcje to instrumenty pochodne, w ramach których jedna strona transakcji zobowiązuje się odkupić od swojego kontrahenta walutę po ustalonym z góry kursie. Wiele polskich firm zawierała je, by zabezpieczyć się przed nagłymi i niespodziewanymi wahaniami kursu złotego. Jednak do połowy 2008 r. złoty silnie się umacniał, po czym nastąpiło gwałtowne załamanie kursu. Wielu przedsiębiorców decydowało się na przedterminowe rozwiązanie niekorzystnych dla siebie kontraktów. Wiązało się to dla nich z dużymi kosztami, m.in. wynikającymi z zawartych ugód.

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej minister Szałamacha, umowy były konstruowane w taki sposób, że prawie zawsze zyskiwały na nich banki. Powołał się na szacunki Komisji Nadzoru Finansowego, z których wynika, że firmy straciły na opcjach łącznie ok. 9 mld zł.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane