Czy można zorganizować konkurs dla pracowników i współpracowników i skorzystać z optymalizacji podatkowej?
Wysokie pozapłacowe koszty pracy skłaniają podatników do poszukiwania optymalnych podatkowo form wynagradzania pracowników. Działania te przyjmują formę bądź to nielegalnego unikania opodatkowania (wciąż stosowane wypłaty „pod stołem”), bądź zgodnej z prawem optymalizacji podatkowej. Oczywiście pod rozwagę warto brać tylko drugą opcję.
O ile w odniesieniu do stanowisk kierowniczych może znaleźć zastosowanie program motywacyjny oparty o zaawansowane instrumenty finansowe, o tyle w odniesieniu do pracowników niższego szczebla ich zastosowanie byłoby bardzo kłopotliwe. Jednym z ciekawszych rozwiązań tego problemu jest możliwość zorganizowania konkursu, w którym nagrody mogą być opodatkowane 10-proc. zryczałtowanym podatkiem, na podstawie art. 30 ustawy o PIT.
Zastosowanie tej stawki podatkowej nie jest w żaden sposób ograniczone przepisami, dlatego konkurs może być skierowany zarówno do pracowników, jak i współpracowników (samozatrudnionych). Potwierdzają to wydawane interpretacje organów podatkowych oraz wyroki sądów. Bardzo istotne jest jednak spełnienie kilku warunków, aby zorganizowane przez pracodawcę działania mogły być nazwane konkursem. Po pierwsze, konieczny jest oczywiście regulamin dokładnie opisujący zasady konkursu. Po drugie, otrzymanie nagrody musi być uzależnione od spełnienia określonych w nim warunków. Najlepiej, aby były to warunki mierzalne. Po trzecie, musi występować element rywalizacji (wygrywa ten, kto wykona zadanie najlepiej, lub kilku najlepszych) i po czwarte, powinna zostać ustanowiona komisja, która decyduje o przyznaniu nagrody. Przy odpowiednio przygotowanym regulaminie znaczna część wynagrodzenia może być wypłacana przy zastosowaniu stawki 10 proc. PIT, a więc korzyść jest ogromna.
Co istotne, konkurs może dotyczyć zadań wykonywanych w ramach stosunku pracy czy umowy o współpracy. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby w formie nagrody wypłacać premie za najlepszą sprzedaż w danym okresie.
Piotr Liss, tax partner w RSM Poland KZWS