statystyki

Nowość! Sprawozdanie CIT-TP nowym obowiązkiem dokumentacyjnym

autor: Monika Palmowska, Jakub Roszkiewicz07.12.2015, 09:50; Aktualizacja: 07.12.2015, 10:43

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1932) nakłada na podatników realizujących transakcje z podmiotami powiązanymi wiele nowych obowiązków. Poza zmianami w samym zakresie dokumentacji podatkowej oraz wprowadzenia obowiązków sporządzania dokumentacji grupowej i analiz typu benchmarking w przypadku przekroczenia przez podatnika określonych wartości przychodów lub kosztów ustawodawca wprowadził także do polskich przepisów całkowicie nowe sprawozdanie, a mianowicie CIT-TP. Jego wzór minister finansów określił w projekcie rozporządzenia przygotowanym na podstawie wskazówek wynikających z prac Organizacji ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Będzie ono wymagane od 2017 r.

Źródło zmian i ich cel

OECD w kwietniu 2013 r. opublikowała – jako wynik prowadzonych wcześniej prac – podręcznik „Draft handbook on transfer pricing risk assessment”. Wskazano w nim możliwe do zastosowania metody i narzędzia umożliwiające ocenę ryzyka cen transferowych w działaniach podejmowanych przez indywidualnych podatników. Wśród możliwych rozwiązań zaproponowano m.in. przesyłane do podatników kwestionariusze, wyszukiwanie informacji w internecie oraz przygotowanie specjalnego sprawozdania dołączanego do rocznych deklaracji podatkowych.

Sam podręcznik nie precyzuje, jak tego typu sprawozdanie powinno wyglądać, niemniej są w nim wskazane kategorie informacji, jakie mogą zostać zawarte, oraz podane przykłady państw, gdzie takie sprawozdania są już z powodzeniem stosowane: Kanada, Indie, Stany Zjednoczone czy Norwegia.

Celem sprawozdania CIT-TP jest uzyskanie informacji umożliwiających urzędom skarbowym identyfikację oraz szacowanie ryzyka celowego zaniżania dochodów w transakcjach lub zdarzeniach pomiędzy podmiotami powiązanymi. Oznacza to, że informacje uzyskane przez kontrolujących z dostarczonego przez podatników sprawozdania CIT-TP pozwolą na celniejsze kierowanie kontroli skarbowych, a co za tym idzie typowanie spółek cechujących się wysokim ryzykiem zaniżania podstawy opodatkowania w transakcjach lub zdarzeniach pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Kto i kiedy będzie składał CIT-TP


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane