statystyki

Spólki handlowe: Przekształcenie ułatwia optymalizację

autor: Katarzyna Jędrzejewska10.12.2015, 07:19; Aktualizacja: 10.12.2015, 08:42

W spółce osobowej powstałej ze spółki kapitałowej nie ma tego samego ograniczenia w amortyzacji, co u jej poprzedniczki – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o spółkę komandytową, która miała powstać z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z tym miała też przejąć jej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy do spółki komandytowej będzie miał również zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który nie pozwala jej poprzedniczce zaliczać części odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z tym przepisem bowiem nie jest kosztem podatkowym amortyzacja składników majątku nabytych w formie aportu od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego. Słowem, która trafiła na kapitał zapasowy.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane