statystyki

Spólki handlowe: Przekształcenie ułatwia optymalizację

autor: Katarzyna Jędrzejewska10.12.2015, 07:19; Aktualizacja: 10.12.2015, 08:42

W spółce osobowej powstałej ze spółki kapitałowej nie ma tego samego ograniczenia w amortyzacji, co u jej poprzedniczki – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o spółkę komandytową, która miała powstać z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z tym miała też przejąć jej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy do spółki komandytowej będzie miał również zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który nie pozwala jej poprzedniczce zaliczać części odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z tym przepisem bowiem nie jest kosztem podatkowym amortyzacja składników majątku nabytych w formie aportu od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego. Słowem, która trafiła na kapitał zapasowy.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane