statystyki

Zaświadczenie o dochodach wyda centrum obsługi podatnika

autor: Agnieszka Pokojska06.11.2015, 18:00
Rzeczywiście, od września w całym kraju w 50 urzędach skarbowych (patrz ramka) działają centra obsługi podatnika. W każdym z nich pani Małgorzata uzyska potrzebne zaświadczenie o dochodach. Nie ma znaczenia, jakie jest jej miejsce zamieszkania.

Rzeczywiście, od września w całym kraju w 50 urzędach skarbowych (patrz ramka) działają centra obsługi podatnika. W każdym z nich pani Małgorzata uzyska potrzebne zaświadczenie o dochodach. Nie ma znaczenia, jakie jest jej miejsce zamieszkania.źródło: ShutterStock

Jestem studentką i potrzebuję zaświadczenia o zarobkach – pisze pani Małgosia. – Słyszałam, że po taki dokument nie muszę już jechać do swojego urzędu skarbowego. Czy to prawda – pyta czytelniczka

Rzeczywiście, od września w całym kraju w 50 urzędach skarbowych (patrz ramka) działają centra obsługi podatnika. W każdym z nich pani Małgorzata uzyska potrzebne zaświadczenie o dochodach. Nie ma znaczenia, jakie jest jej miejsce zamieszkania.

W centrach można załatwić wiele innych spraw, a jeżeli urząd nie jest właściwy w danym zakresie, urzędnik powinien poinformować, gdzie należy się skierować. Pracownicy mają obowiązek pomagać obywatelom w rozwiązaniu problemów nie tylko w zakresie danin. Jeżeli podatnik chce założyć działalność, tam również powinien uzyskać wszystkie informacje. Kompleksowa obsługa nie dotyczy jednak m.in. podmiotów rejestrowanych w KRS i przedsiębiorców podejmujących działalność, która wymaga wpisów do specjalnych rejestrów lub zezwoleń.

W pozostałych przypadkach w centrum obsługi przedsiębiorcy mogą załatwić wszystkie sprawy związane z rozpoczęciem działalności, tj. przesłać wniosek do CEiDG, uzyskać NIP, złożyć zgłoszenie płatnika składek i oczywiście złożyć niezbędne formularze związane z podatkami rozliczanymi przez urzędy skarbowe.

Przedsiębiorca nie może jednak liczyć na to, że w centrum obsługi zostawi papierowy wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Nawet jeżeli przyjdzie z nim do urzędu, to – z pomocą urzędnika – będzie go musiał wprowadzić do systemu informatycznego, tj. zarejestrować się online na udostępnionych w centrum komputerach. Jednak to wymaga posiadania podpisu elektronicznego.

Z kolei jeżeli chodzi o sprawy z zakresu ZUS, na razie centra przyjmują tylko papierowe dokumenty kierowane do tej instytucji i fizycznie je przekazują.

Poza tym można w nich realizować m.in. obowiązki związane z akcyzą, np. złożyć deklarację od samochodów sprowadzanych z UE. Dotychczas było to możliwe tylko w 46 urzędach celnych. Otrzyma się w nich również zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami.

Oprócz tego w centrum można uzyskać klucz dostępu do ePUAP, który jest coraz powszechniejszą metodą kontaktu z administracją podatkową, a także zgłosić się jako płatnik podatków lub wyrejestrować się.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ako(2016-04-28 00:49) Zgłoś naruszenie 00

    CZY otrzymanie takigo zaświadczenie z Urzedu Skarbowego o braku dochodu za 2015 r JEST Płatne czy musze zapłacić (a jeżeli tak ) to jaka kwote i gdzie ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane