statystyki

Zaświadczenie o dochodach wyda centrum obsługi podatnika

autor: Agnieszka Pokojska06.11.2015, 18:00
Rzeczywiście, od września w całym kraju w 50 urzędach skarbowych (patrz ramka) działają centra obsługi podatnika. W każdym z nich pani Małgorzata uzyska potrzebne zaświadczenie o dochodach. Nie ma znaczenia, jakie jest jej miejsce zamieszkania.

Rzeczywiście, od września w całym kraju w 50 urzędach skarbowych (patrz ramka) działają centra obsługi podatnika. W każdym z nich pani Małgorzata uzyska potrzebne zaświadczenie o dochodach. Nie ma znaczenia, jakie jest jej miejsce zamieszkania.źródło: ShutterStock

Jestem studentką i potrzebuję zaświadczenia o zarobkach – pisze pani Małgosia. – Słyszałam, że po taki dokument nie muszę już jechać do swojego urzędu skarbowego. Czy to prawda – pyta czytelniczka

Rzeczywiście, od września w całym kraju w 50 urzędach skarbowych (patrz ramka) działają centra obsługi podatnika. W każdym z nich pani Małgorzata uzyska potrzebne zaświadczenie o dochodach. Nie ma znaczenia, jakie jest jej miejsce zamieszkania.

W centrach można załatwić wiele innych spraw, a jeżeli urząd nie jest właściwy w danym zakresie, urzędnik powinien poinformować, gdzie należy się skierować. Pracownicy mają obowiązek pomagać obywatelom w rozwiązaniu problemów nie tylko w zakresie danin. Jeżeli podatnik chce założyć działalność, tam również powinien uzyskać wszystkie informacje. Kompleksowa obsługa nie dotyczy jednak m.in. podmiotów rejestrowanych w KRS i przedsiębiorców podejmujących działalność, która wymaga wpisów do specjalnych rejestrów lub zezwoleń.

W pozostałych przypadkach w centrum obsługi przedsiębiorcy mogą załatwić wszystkie sprawy związane z rozpoczęciem działalności, tj. przesłać wniosek do CEiDG, uzyskać NIP, złożyć zgłoszenie płatnika składek i oczywiście złożyć niezbędne formularze związane z podatkami rozliczanymi przez urzędy skarbowe.

Przedsiębiorca nie może jednak liczyć na to, że w centrum obsługi zostawi papierowy wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Nawet jeżeli przyjdzie z nim do urzędu, to – z pomocą urzędnika – będzie go musiał wprowadzić do systemu informatycznego, tj. zarejestrować się online na udostępnionych w centrum komputerach. Jednak to wymaga posiadania podpisu elektronicznego.

Z kolei jeżeli chodzi o sprawy z zakresu ZUS, na razie centra przyjmują tylko papierowe dokumenty kierowane do tej instytucji i fizycznie je przekazują.

Poza tym można w nich realizować m.in. obowiązki związane z akcyzą, np. złożyć deklarację od samochodów sprowadzanych z UE. Dotychczas było to możliwe tylko w 46 urzędach celnych. Otrzyma się w nich również zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami.

Oprócz tego w centrum można uzyskać klucz dostępu do ePUAP, który jest coraz powszechniejszą metodą kontaktu z administracją podatkową, a także zgłosić się jako płatnik podatków lub wyrejestrować się.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ako(2016-04-28 00:49) Zgłoś naruszenie 00

    CZY otrzymanie takigo zaświadczenie z Urzedu Skarbowego o braku dochodu za 2015 r JEST Płatne czy musze zapłacić (a jeżeli tak ) to jaka kwote i gdzie ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane