Opłacone przez pracodawcę zakwaterowanie nie jest przychodem pracownika mobilnego – potwierdzają zgodnie sądy administracyjne.

Chodzi o pracowników, którzy w umowie o pracę mają wpisane jako miejsce zatrudnienia cały kraj lub teren znajdujący się poza miejscem siedziby firmy. W takiej sytuacji, wykonując obowiązki służbowe, nie przebywają oni w podróży służbowej. Nie dostają więc diet i innych należności przysługujących z tytułu takich wojaży na podstawie rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167). Sądy potwierdzają, że nocleg opłacony im przez pracodawcę poza miejscem zamieszkania nie jest świadczeniem ze stosunku pracy. Nie powiększa bowiem aktywów pracownika ani nie pozwala mu uniknąć wydatków. Leży wyłącznie w interesie firmy.
Właśnie te elementy – w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) – decydują o tym, czy świadczenie otrzymane od pracodawcy jest przychodem ze stosunku pracy.
Wskazał na to niedawno także WSA w Poznaniu w wyroku z 17 września 2015 r. (sygn. akt I SA/Po 266/15). Sąd zgodził się ze spółką, że codzienne powroty pracowników do miejsca zamieszkania byłyby dla spółki oraz pracowników nieuzasadnione ekonomicznie. Powodowałyby, że pracownicy każdego dnia poświęcaliby dodatkowy czas na podróże, co byłoby nieracjonalne ekonomicznie. Opłacenie noclegu przez pracodawcę nie jest więc przychodem pracownika ze stosunku pracy. Nie może on też swobodnie zarządzać tym świadczeniem, może je wykorzystać jedynie w celu wykonaniu swoich obowiązków pracowniczych – zwrócił uwagę sąd. Wytknął też organom podatkowym, że nie były w stanie wskazać, jaką korzyść odnosi pracownik z tytułu noclegu opłaconego przez pracodawcę.
Wcześniej podobnie orzekł NSA w wyrokach z: 23 lipca 2015 r. (sygn. akt II FSK 1689/13) i z 2 października 2014 r. (sygn. akt II FSK 2387/12). Przyznał on, że skoro nocleg nie jest przychodem pracownika, to również pracodawca nie ma obowiązku pobierania i odprowadzania z tego tytułu zaliczek na PIT.
Obecnie kwestia ta nie powinna już rodzić sporów z fiskusem, na co wskazuje odpowiedź wiceministra finansów Jarosława Nenemana na pismo rzecznika praw obywatelskich z 7 maja 2015 r. (nr V.511.981.2014.EG). Pojawiły się również pozytywne interpretacje indywidualne, np. dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 1 lipca 2015 r. (nr IBPB-2-1/4511-8/15/BD) i dyrektora IS w Warszawie z 21 lipca 2015 r. (nr IPPB4/4511-634/15-2/MP). Z tej ostatniej wynika, że również nocleg dla pracowników czasowo oddelegowanych do pracy poza stałe miejsce zatrudnienia nie stanowi dla nich przychodu.