statystyki

Podróże służbowe: Zwrot za taksówkę może być z PIT

autor: Agnieszka Pokojska10.12.2015, 07:19; Aktualizacja: 10.12.2015, 08:47
TAXI, taksówka

TAXIźródło: ShutterStock

Pracownik sam płaci za dojazd na lotnisko lub dworzec, jeżeli rozpoczyna podróż służbową w tej samej miejscowości, w której mieszka. Jeśli pracodawca zrefunduje mu te koszty, to zatrudniony ma przychód do opodatkowania – orzekł WSA w Gdańsku.

Chodziło o spółkę, w której pracownicy wyjeżdżający w podróże służbowe dojeżdżają na dworzec kolejowy, autobusowy lub na lotnisko taksówkami. Spółka się na to zgadza i zwraca im koszty takich przejazdów. Uważała, że nie powinna od tych zwrotów potrącać PIT, bo refundacja nie jest przychodem pracowniczym. Wskazywała na rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167). Wynika z niego, że z tytułu podróży krajowej i zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługuje m.in. zwrot kosztów przejazdu.

Powołała się także na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13). Wynikało z niego, że opodatkowane są tylko te świadczenia, które zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie), leżą w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść (w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku), a korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnej osobie.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane