statystyki

MSSF 15 oznacza nowe wyzwania dla sektora nieruchomości

autor: Magdalena Sobczak03.08.2015, 10:03; Aktualizacja: 03.08.2015, 10:11
Podatki

Prace Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) nad nowym standardem dotyczącym przychodów trwały bardzo długo i były przedmiotem ożywionych dyskusji.źródło: ShutterStock

Rozmowa z Pawłem Tenderą, menedżerem zespołu technicznego MSSF w Deloitte

Prace Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) nad nowym standardem dotyczącym przychodów trwały bardzo długo i były przedmiotem ożywionych dyskusji. Chodzi mi o Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej nr 15 Przychody z umów z klientami (MSSF 15). Dlaczego jest on tak istotny?

Po jego opublikowaniu nadal dyskusje na temat praktycznego zastosowania tego standardu nie cichną. Takie dyskusje toczą się m.in. w ramach specjalnej grupy ds. przejścia na nowe standardy (ang. transition resource group – TRG). Wynika to z tego, że standard ten niemal całkowicie reformuje i ujednolica zasady rachunkowości z zakresu przychodów.

Kiedy standard wchodzi w życie?

Data wejścia w życie tego standardu została początkowo wyznaczona na 1 stycznia 2017 r., przy czym już oficjalnie zaproponowano jej odroczenie na 1 stycznia 2018 r. Standard ten nie został jeszcze zatwierdzony do stosowania na terenie Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Przy czym obecnie przewiduje się, że zostanie on zatwierdzony przed datą wejścia w życie wyznaczoną przez RMSR (tj. przewiduje się, że zostanie zatwierdzony w pierwszym kwartale 2016 r.).

Co nowego przynosi standard dotyczący przychodów w odniesieniu do sektora nieruchomości?

Działalność deweloperów i firm budowlanych zwykle charakteryzuje się długoterminowym okresem realizacji ich prac. W konsekwencji z rachunkowego punktu widzenia istotne jest określenie, czy przychody należy ujmować przez określony czas, czy jednorazowo, na określoną datę. MSSF 15 wprowadza nową koncepcję, która przewiduje trzy scenariusze ujmowania przychodów w czasie:

● kiedy klient otrzymuje i konsumuje korzyści ze świadczeń realizowanych przez sprzedającego w miarę ich realizacji,


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane