statystyki

VAT: Kto miał firmę i budował dom, powinien mieć odrębny majątek

autor: Patrycja Dudek22.05.2015, 07:31; Aktualizacja: 22.05.2015, 08:04
budowa, dom, nieruchomości

Sprawa rozpatrywana wczoraj przez NSA dotyczyła przedsiębiorcy, który odsprzedał sobie materiały budowlane, a następnie użył ich do budowy prywatnego domu.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca miał prawo sprzedać materiały budowlane samemu sobie i otrzymać zwrot wydatków. Mógł tak zrobić jeżeli miał rozdzielność majątkową z żoną

Mimo że ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. z 2005 r. nr 177, poz. 1468, ze zm.) przestała obowiązywać 1 stycznia 2014 r., to w sądach wciąż toczą się spory o możliwość skorzystania z przewidzianej w niej preferencji.

Sprawa rozpatrywana wczoraj przez NSA dotyczyła przedsiębiorcy, który odsprzedał sobie materiały budowlane, a następnie użył ich do budowy prywatnego domu. W związku z tym wystawił fakturę na siebie i wraz z żoną wystąpił o zwrot poniesionych wydatków. Przepisy ustawy dawały taką możliwość pod warunkiem przedstawienia faktury VAT na materiały zakupione do końca 2013 r.

Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu odmówił podatnikowi prawa do zwrotu. Stwierdził, że nie można przekazać towarów samemu sobie. W takiej sytuacji nie dochodzi bowiem do przeniesienia własności. Przedsiębiorca nie powinien zatem wystawić faktury, a jedynie dokument wewnętrzny, który jednak nie upoważnia do zwrotu wydatków budowlanych – wyjaśnił dyrektor.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • S.W.(2015-05-22 10:04) Zgłoś naruszenie 00

  To jakiś idiotyzm. Ktoś inny mógłby mu wystawić fakturę czyli sprzedać materiały a jego własna firma nie może tego zrobić? To oznacza, że krawiec nie może sobie uszyć ubrania, piekarz upiec i sprzedać sobie chleb itd.
  Jest jakiś przepis, który tego zabrania? Gdzie my żyjemy? Ten dyrektor izby mógłby zostać politykiem, ma zadatki.
  Potrafi walnąć największą głupotę w świetle jupiterów.

  Odpowiedz
 • JJB(2015-05-22 17:59) Zgłoś naruszenie 00

  ad.2. Nie ma w tym sprzeczności. Piekarz staje się właścicielem chleba z chwila upieczenia, krawiec z chwilą wykonania ubrania. Z chwila powstania rzeczy dana osoba staje się jej właścicielem. Nie może jej sprzedać sobie. Czyli ja jako przedsiębiorca nie mogę nic sprzedać sobie jako osobie prywatnej. Nie może dokonać zakupu rzeczy ( uzyskać jej własność) osoba która jest jej właścicielem. To takie proste.

  Odpowiedz
 • nie zdziwiona(2015-05-22 21:42) Zgłoś naruszenie 00

  Do JJB
  Jestem właścicielką sklepu I wg twojej wygładni nie moge u siebie zrobic zakupów spożywczych, a wg. dyrektora skarbowki to muszę czy nie muszę nabić na kasę te zakupy? Nie pojęte jak w pogoni za kasą dochodzą wszystkie urzędy, wszelkiego szczebla do absurdow totalnych!
  I to jest jeden z glownych powodów emigracji!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane