Kto wraz z gruntem sprzedaje stojący na nim budynek niemieszkalny, może w całości uniknąć podatku w ramach ulgi mieszkaniowej – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.
Chodziło o mężczyznę, któremu ojciec podarował mieszkanie i garaż. Już po upływie pół roku sprzedał on obie nieruchomości, a dochód ze sprzedaży postanowił przeznaczyć na spłatę kredytu mieszkaniowego i remont dotychczasowego lokum, i tym samym skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Sądził, że preferencja ta nie obejmie wynagrodzenia za garaż, bo to nie jest nieruchomość mieszkalna.
Dyrektor izby wyjaśnił, że zwolniona z PIT może być całość dochodu ze sprzedaży. Wskazał na art. 47 kodeksu cywilnego, z którego wynika, że budynek trwale zrośnięty z gruntem dzieli jego prawny los. To w praktyce oznacza, że mężczyzna sprzedał wraz z garażem grunt, na którym ten budynek stoi. Może zatem skorzystać z ulgi mieszkaniowej w odniesieniu do całości dochodu ze sprzedaży. Wystarczy, że w ciągu dwóch lat przeznaczy te pieniądze na własne cele mieszkaniowe, czyli m.in. – tak jak zamierzał – na spłatę kredytu mieszkaniowego i remont dotychczasowego lokum.
Interpretacja dyrektora IS w Katowicach z 4 maja 2015 r., nr IBPBII/2/4511-345/15/MM