statystyki

Nie trzeba czekać pięciu lat od śmierci żony, żeby sprzedać mieszkanie bez PIT

autor: Patrycja Dudek20.05.2015, 07:20; Aktualizacja: 20.05.2015, 12:51
budowa, dom, nieruchomości

To kolejny wyrok korzystny dla wdowców. Potwierdza, że osoby, które wiele lat wcześniej, wraz z małżonkiem, kupiły nieruchomość do majątku wspólnego, mogą ją sprzedać od razu po owdowieniu, bez obawy o podatek.źródło: ShutterStock

Nie trzeba czekać pięciu lat od śmierci żony, żeby sprzedać mieszkanie bez PIT – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.

To kolejny wyrok korzystny dla wdowców. Potwierdza, że osoby, które wiele lat wcześniej, wraz z małżonkiem, kupiły nieruchomość do majątku wspólnego, mogą ją sprzedać od razu po owdowieniu, bez obawy o podatek.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który wraz z żoną kupił w 2002 r. mieszkanie, a następnie wspólnie zaciągnęli kredyt hipoteczny na remont. Gdy w 2010 r. żona zmarła, wdowiec postanowił sprzedać mieszkanie i spłacić kredyt. Uważał, że może to zrobić bez podatku, bo od nabycia mieszkania dawno minęło już pięć lat.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził jednak, że wdowiec powinien zapłacić 19-proc. podatek od wartości połowy sprzedanego mieszkania. Uzasadnił to tym, że mężczyzna nabył połowę lokalu dopiero po śmierci żony. Gdyby żona żyła, to małżonkowie mogliby sprzedać mieszkanie bez podatku, jednak po jej śmierci mąż musi odczekać kolejne pięć lat – stwierdził dyrektor.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy orzekł na korzyść podatnika. Przypomniał, że wspólność łącząca małżonków jest wspólnością bezudziałową i nie można utożsamiać jej ze wspólnością o charakterze ułamkowym. Sąd wyjaśnił, że nabywając określone prawo do majątku wspólnego, każdy z małżonków nabywa je w całości, dlatego po śmierci małżonka nie może nabyć go powtórnie. WSA zwrócił uwagę, że od niedawna w orzecznictwie sądów administracyjnych panuje zgoda co do tego, iż przejęcie w spadku po małżonku nieruchomości kupionej do wspólnego majątku nie stanowi nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Mimo tego często organy podatkowe zajmują w tej sprawie odmienne stanowisko.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • sn(2015-05-21 09:22) Zgłoś naruszenie 00

  To jest "Państwo Prawa przyjazne dla Obywateli" jak mami iluzjami , szkli oczy przed Wyborami, aby załapać się do koryta na następne kadencję.Chce Rząd (dziś art. DGP) szkolić za grubą kasę urzędników ,po co jak oni i tak wiedzą lepiej jak zniszczyć zagmatwanymi ,pokrętnymi specjalnie ,często głupimi przepisami Obywatela. Wyborcy czas skończyć z tym zakłamaniem władzy ,tym systemem(tu dobrze widać co robią) , bo przez 8 lat stworzyli horror dla biednego ludu i małych firm (duże koncerny zag. wyprowadzają za 1-2% bez stos.podatku CIT(19+19%w kraju) , co roku 45 mld i nic ta włada z tym nie zrobiła) , aby tylko im dokładać po kulach .Czas Wyborcy na refleksje i ocenę tego systemu POpartych PSL.

  Odpowiedz
 • ted(2015-05-20 14:06) Zgłoś naruszenie 00

  dzwonkując do pani waszkiewicz z us malbork ku me=mu zdumieniu po przeczytaniu powyszszego artykułu ,kiierując do niej zapytanie że nie trzeba czekać pięćiu lat od śierći żony,,, jak mantra dalej twierdzi iż taki podatek jest należny po śmierći żony. pytanie moje brzmi .czy wy sobie jaja robicie z przeddwyborczego elektoratu,

  Odpowiedz
 • tropiciel absurdów(2015-05-20 17:43) Zgłoś naruszenie 00

  Naczelnicy Urzędów Skarbowych oraz Izb Skarbowych są wyjęci spod prawa.Oni mają własną interpretację Ordynacji podatkowej i falandyzują w/g własnego uznania.Prawo w Polsce jest niespójne,niestabilne i nieżyciowe-kompletnie oderwane od rzeczywistości.Powszechnie mówi się,że polska służba zdrowia jest chora-owszem jest,ale wymiar sprawiedliwości w Polsce jest w stanie agonalnym.W jednym i drugim przypadku uśmierca się w majestacie prawa obywateli RP nie ponosząc żadnych konsekwencji.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane