Podatek za sprzedaż nieruchomości wynosi 19% osiągniętego dochodu stanowiącego różnicę pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania przychodu
.
1 Jeżeli sprzedawana nieruchomość trafiła do sprzedawcy w wyniku spadku, darowizny lub inny nieodpłatny sposób, jako koszt uzyskania przychodu uwzględniana jest kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn.
ShutterStock
2 W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw do niej, wolne od podatku są dochody uzyskane jeżeli podatnik był zameldowany pod tym adresem nie krócej niż przez rok, przed datą sprzedaży. Z ulgi mieszkaniowej zbywca może skorzystać jeżeli złoży w urzędzie skarbowym oświaddczenie, że spełnia warunki do zwolnienia. Dokument do urzędu trafić musi w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym sprzedano nieruchomość. Nieruchomości nabyte po 1 stycznia 2009 nie są obięte ulga mieszkaniową, ale nie zmieniono regulacji dotyczacych wysokosci podatku PIT.
ShutterStock
3 Zwolnieni możliwe jest w sytuacji, w której poniesiono wydatki na własne cele mieszkaniowe w określonym terminie, czyli od dnia sprzedaży, nie później niż po 2 latach od końca roku podatkowego kiedy sprzedano nieruchomość. Noa ulga mieszkaniowa określa wolne od podatkowania dochody i odpowiada iloczynowi dochodu ze zbycia nieruchomości i udziąłu wydatków na własne cele mieszkaniowe w przychodzie.
ShutterStock
4 Podatek za sprzedaż nieruchomości wynosi 19% osiągniętego dochodu stanowiącego różnicę pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania przychodu, do tego dodaje się sumę odpisów amortyzacyjnych. Wypełnia się druk PIT 3, w którym wymienia się dochody za sprzedaż nieruchomości uzyskane w roku podatkowym i podatek PIT od dochodu, kiedy nie stosuje się ulgi mieszkaniowej, bądź też zwolnione z podatku dochody z uwzględnioną ulgą mieszkaniową.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję