statystyki

Czy VAT można odliczać na raty

autor: Tomasz Krywan11.05.2015, 09:55; Aktualizacja: 11.05.2015, 10:46

W kwietniu podatnik otrzymał fakturę za zakup maszyny z VAT w wysokości 24 000 zł. Czy podatek może odliczyć częściowo w deklaracji VAT-7 za kwiecień, a częściowo za maj i czerwiec?

Reklama


Z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT wynika, że podatnicy mogą korzystać z prawa do odliczenia nie tylko w ramach deklaracji za okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał) powstania prawa do odliczenia, ale też w ramach deklaracji za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

Pojawia się więc pytanie, czy dopuszczalne jest odliczanie podatku naliczonego w częściach. Przykładowo odliczenie części podatku naliczonego w deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za okres rozliczeniowy powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz odliczenia pozostałej części podatku naliczonego w deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Uważam, że tak. Należy bowiem zauważyć, że prawo do odliczenia jest fundamentalnym prawem podatników VAT, a w konsekwencji wszelkie wątpliwości co do sposobu korzystania z tego prawa należy rozstrzygać na korzyść podatników. W tej sytuacji brak zakazu odliczania podatku naliczonego w częściach prowadzi do wniosku, że możliwe jest częściowe odliczanie podatku naliczonego w deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za okres rozliczeniowy powstania prawa do odliczenia VAT naliczonego, częściowe zaś w jednej lub w obu kolejnych deklaracjach VAT-7/VAT-7K/VAT-7D.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama