statystyki

Czy otrzymana zaliczka wejdzie do podstawy opodatkowania VAT

autor: Marek Sporny11.05.2015, 09:55; Aktualizacja: 11.05.2015, 10:25

Przedsiębiorca (za zgodą dostawcy) przejmie od polskiego kontrahenta kontrakt na zakup maszyny wraz z montażem, na poczet zakupu której kontrahent polski wpłacił zaliczki. W wyniku tej transakcji przedsiębiorca wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki kontrahenta polskiego związane z nabyciem maszyny. Wstąpienie przez podatnika w prawa i obowiązki kontrahenta polskiego, związane z tym kontraktem, wiązać się będzie z przejęciem przez niego praw do zaliczek. Czy kwoty zaliczek trzeba będzie objąć podatkiem od towarów i usług?

Podstawa opodatkowania w VAT to co do zasady globalna kwota, jaką sprzedawca ma otrzymać za dostarczony towar albo wyświadczoną usługę. Jednak jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Oznacza to, że wartość zaliczek wchodzi do podstawy opodatkowania z tytułu nabycia maszyny wraz z montażem. W podstawie opodatkowania należy bowiem uwzględnić również kwoty zapłacone przez osoby trzecie. Zatem podstawę opodatkowania z tytułu nabycia przedmiotowej maszyny przedsiębiorca ma obowiązek ustalić w wysokości sumy wszelkich należności (w tym wartości zaliczek), które należą się dostawcy z tytułu dostawy wraz z montażem.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane