statystyki

Jak rozliczyć rekompensatę za opóźnienie wejścia w życie umowy

autor: Tomasz Krywan11.05.2015, 09:55; Aktualizacja: 11.05.2015, 10:13

Przedsiębiorca zawarł umowę o świadczenie usług, która z winy kontrahenta weszła w życie z opóźnieniem. Przedsiębiorca otrzymał z tego tytułu rekompensatę. Czy jej kwotę powinien zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej?

Przyjmuje się, że odszkodowania otrzymywane w bezpośrednim związku z działalnością gospodarczą stanowią przychód z tej działalności.

Potwierdzają to organy podatkowe, np. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 stycznia 2013 r. (nr IBPBI/1/415-1269/12/ZK). Czytamy w niej, że „każde przysporzenie majątkowe, uzyskane w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością, stanowi przychód z tej działalności, o ile ustawa nie wyłącza go z tej kategorii. Zatem także odszkodowania, jeżeli mają związek z działalnością, stanowią podlegający opodatkowaniu przychód z tej działalności, o ile ustawa wprost nie wyłącza ich z kategorii przychodów lub nie zwalnia z PIT”.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane