statystyki

VAT: Śmierć wspólnika to nie fiskalny dramat

autor: Patrycja Dudek26.01.2015, 07:24; Aktualizacja: 26.01.2015, 09:58
rodzina na pogrzebie

Sprawa dotyczyła podatniczki, która po śmierci męża stanęła przed problemem, co zrobić z założoną przez nich obojga spółką jawnąźródło: ShutterStock

W trakcie postępowania likwidacyjnego spółki jawnej można ją wnieść do innego podmiotu. Dzięki temu nie będzie podatku od spisu z natury – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

To ważne dla wspólników spółek dwuosobowych, którzy nieoczekiwanie stali się jedynymi jej właścicielami. Spółka osobowa nie może mieć jedynego właściciela i dlatego powinna ulec likwidacji. To z kolei wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od towarów, które w niej pozostały (na podstawie art. 14 ustawy o VAT).

NSA wyjaśnił jednak, że spółka jawna traci byt prawny dopiero z chwilą zakończenia postępowania likwidacyjnego. Dlatego w jego trakcie można jeszcze przenieść majątek do innej firmy.

Po śmierci wspólnika

Sprawa dotyczyła podatniczki, która po śmierci męża stanęła przed problemem, co zrobić z założoną przez nich obojga spółką jawną. Nie zamierzała rezygnować z działalności. Chciała dalej ją kontynuować, tyle tylko, że w innej formie. Uznała więc, że w tej sytuacji nie musi płacić VAT od mienia pozostawionego po spółce, bo dalej będzie ono wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Powoływała się na art. 6 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym przejęcie przedsiębiorstwa jako zorganizowanej całości nie podlega opodatkowaniu.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane