statystyki

Nie ma pozwolenia na dziedziczenie ulgi na złe długi

autor: Mariusz Szulc20.01.2015, 07:57; Aktualizacja: 20.01.2015, 09:22

Nieściągalność pozostałych wierzytelności została uprawdopodobniona dopiero po śmierci ojca. Jednak również w odniesieniu do nich podatniczka uważała, że będzie mogła skorzystać z ulgi na złe długi. Sądziła, że wystarczy tylko, żeby we własnym imieniu złożyła korekty deklaracji za dwa pierwsze kwartały 2014 r.

Podatnik, który kontynuuje działalność gospodarczą po zmarłym rodzicu, nie może rozliczyć nieściągalnych wierzytelności wynikających z wystawionych przez niego faktur – wynika z interpretacji dyrektora katowickiej izby.

Pytanie zadała podatniczka, która w grudniu 2013 r. złożyła w urzędzie skarbowym oświadczenie o kontynuowaniu działalności gospodarczej po zmarłym miesiąc wcześniej ojcu. W lutym 2014 r. zarejestrowała się dla celów VAT.

Była przekonana, że przejęła po ojcu także prawo do ulgi na złe długi. Polega ona na możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w trybie przewidzianym w art. 89a ustawy o VAT. Chodzi o wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobnienia, czyli takie, które nie zostały uregulowane w ciągu 150 dni od upływu terminu ich płatności.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane