statystyki

Upadłość wyklucza ulgę na złe długi

autor: Elżbieta Delert16.09.2014, 08:00; Aktualizacja: 16.09.2014, 09:55
NSA uchylił zarówno wyrok, jak i interpretację izby skarbowej.

NSA uchylił zarówno wyrok, jak i interpretację izby skarbowej.źródło: ShutterStock

Wierzyciel, który zgłosił do masy upadłości swoją wierzytelność w kwocie brutto, nie może korzystać z preferencji, jaką daje ustawa o VAT. To naruszyłoby kolejność zaspokajania długów – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki w upadłości likwidacyjnej, której wierzyciele zgłosili swoje wierzytelności do masy upadłości, zgodnie z prawem upadłościowym i naprawczym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1112 ze zm.). Ich należności zostały uznane na liście wierzytelności upadłej spółki w całej zgłoszonej kwocie brutto, czyli wraz z VAT. Niektórzy z nich skorzystali z ulgi na złe długi, wynikającej z art. 89a ustawy o VAT. W związku z tym naczelnik urzędu skarbowego kazał syndykowi pomniejszyć podatek naliczony podlegający odliczeniu. Syndyk jednak odmówił korekty deklaracji VAT-7.

Uważał, że nie powinien jej dokonywać, skoro chodziło o okres sprzed ogłoszenia upadłości. Twierdził, że to wierzyciele nie mieli prawa do ulgi na złe długi. Wskazywał na art. 89a ust. 2 pkt 1 ustawy, z którego wynika, że nie można skorzystać z ulgi na złe długi, gdy dłużnik znajduje się w upadłości. Syndyk był zdania, że przepis ten wymaga, by dłużnik nie znajdował się w upadłości nie tylko w momencie świadczenia usługi czy dostawy towaru, lecz także w chwili, gdy wierzyciel chce skorygować podatek należny.

Poza tym, jak twierdził, gdyby wierzyciele mogli korygować podatek należny w trakcie postępowania upadłościowego, to prowadziłoby to do odzyskania przez nich wierzytelności poza regułami postępowania upadłościowego. Wierzyciele z kategorii niższej zostaliby zaspokojeni przed wierzycielami z kategorii wyższej i poza wszelkimi zasadami wynikającymi z prawa upadłościowego i naprawczego.

Ze spółką nie zgodziła się Izba Skarbowa w Bydgoszczy. Stwierdziła, że dłużnik nie może być w upadłości jedynie w momencie świadczenia usługi lub dostawy towaru. Natomiast w pozostałych przypadkach nie jest wykluczone skorzystanie przez wierzyciela z ulgi na złe długi. W takiej sytuacji jednak dłużnik ma obowiązek odpowiednio pomniejszyć podatek naliczony podlegający odliczeniu. Gdy jest w upadłości likwidacyjnej, obowiązek ten przejmuje syndyk – uznała izba.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • mardzion(2014-09-17 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    Co za bzdura... Czyli zapłać vat, ale skoro firma upadła to kasy nie odzyskasz, co za kraj! Moja firma 3 lata działa w UK, schemat Pawła Kurnika, pracujemy z Polski, daje nam to roczne oszczędności na poziomie kilkunastu tysięcy. Dlaczego tam przepisy mogą być dla ludzi, a u nas niszczą tych ludzi? Dlaczego oni mogą mieć niski ZUS, 50k kwoty wolnej, a my nie? Żyjemy w biznesowym dnie...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane