statystyki

Hawajski tytoń nie uniknie akcyzy

autor: Agnieszka Pokojska05.01.2015, 07:00; Aktualizacja: 05.01.2015, 07:34
Cygaro

Cygara są objęte akcyząźródło: ShutterStock

Akcyzie podlegają także wyroby, które nadają się do palenia, nawet gdy nie są wprost do tego przeznaczone i w całości lub w części zawierają substancje inne niż tytoń – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w opublikowanym komunikacie.

Resort poinformował, że w świetle dyrektywy Rady 2011/64/UE i ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 752 ze zm.) skład i przeznaczenie tzw. hawajskiego tytoniu i podobnych do niego wyrobów nie ma decydującego znaczenia przy ocenie, czy są one tytoniem do palenia. Przypomniał, że zgodnie z art. 98 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym produkty składające się w całości albo w części z substancji innych niż tytoń, lecz spełniające kryteria ustalone w ust. 2, 3 lub 5 tego artykułu, są traktowane jako papierosy i tytoń do palenia. Nie traktuje się jako wyrobów tytoniowych jedynie produktów, które nie zawierają tytoniu i są wykorzystywane wyłącznie w celach medycznych.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • StAAbrA(2015-01-06 18:55) Zgłoś naruszenie 00

  Serfował sobie na hawańskich falach i popalał hawajskie cygara .

  Odpowiedz
 • Kazimierz(2015-02-06 18:52) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli dziennikarze nie wiedzą co piszą...

  "skład i przeznaczenie tzw. hawajskiego tytoniu i podobnych do niego wyrobów nie ma decydującego znaczenia przy ocenie, czy są one tytoniem do palenia."

  Jeśli na rynku nie ma takiego produktu jak "Hawajski Tytoń" - a jest to nazwa spółki (sprawdziłem a dziennikarzem nie jestem) to:

  skład i przeznaczenie tzw. hawajskiego tytoniu (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) i podobnych do niego wyrobów ( chyba chodzi o inne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) nie ma decydującego znaczenia przy ocenie, czy są one tytoniem do palenia.

  Ale bzdury! Wstyd, żeby gazeta uważająca się za poważną nie sprawdzała informacji!

  Odpowiedz
 • Andrzej(2015-02-06 12:34) Zgłoś naruszenie 00

  Handluję w branży tytoniowej od 10 lat i większej bzdury nie widziałam. Handluję Tobaccinem (Hawajski Tytoń Sp. z o.o. to nazwa producenta) od grudnia zeszłego roku i nie mam żadnych problemów (mimo dwóch kontroli Urzędu Celnego).
  Celnicy stwierdzili, że mogę sobie tym swobodnie handlować, tak jak zwykłym wkładem do e-papierosów.

  Sprawa Komunikatu, na który powołuje się autor artykułu nadaje się dla CBA.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane