statystyki

Cena wyrobów tytoniowych nie może być ukryta w zapalniczce

autor: Mariusz Szulc04.02.2015, 07:19; Aktualizacja: 04.02.2015, 08:34
Cena zestawu była droższa od ceny detalicznej wydrukowanej na paczce o 3 zł.

Cena zestawu była droższa od ceny detalicznej wydrukowanej na paczce o 3 zł.źródło: ShutterStock

Za sprzedawanie papierosów wraz z innym towarem może grozić sankcyjna akcyza w wysokości 70 proc. Ale nie zawsze musi to być obchodzenie przepisów o maksymalnej cenie detalicznej.

Tak uznał WSA w Gdańsku. Orzekł, że sankcyjny podatek powinni płacić tylko przedsiębiorcy, którzy faktycznie na takiej łączonej sprzedaży zarabiają.

Cena maksymalna

Maksymalna cena detaliczna to ta wyznaczona i wydrukowana przez producenta (importera) na paczce papierosów lub tytoniu do palenia. Jest ona brana pod uwagę przy określaniu wysokości akcyzy od papierosów. Podatek wylicza się bowiem przy uwzględnieniu dwóch składników: liczby papierosów (1000 sztuk to 206,76 zł) i maksymalnej ceny detalicznej (jej 31,41 proc. należy się fiskusowi).

Kto oferuje papierosy powyżej ceny wydrukowanej na opakowaniu, naraża Skarb Państwa na podatkowe uszczuplenie. Jednym ze sposobów praktykowanych w celu obejścia przepisu o maksymalnej cenie detalicznej jest sprzedaż papierosów wraz z innym produktem, np. zapalniczką.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane