statystyki

Hawajski tytoń nie uniknie akcyzy

autor: Agnieszka Pokojska05.01.2015, 07:00; Aktualizacja: 05.01.2015, 07:34
Cygaro

Cygara są objęte akcyząźródło: ShutterStock

Akcyzie podlegają także wyroby, które nadają się do palenia, nawet gdy nie są wprost do tego przeznaczone i w całości lub w części zawierają substancje inne niż tytoń – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w opublikowanym komunikacie.

Resort poinformował, że w świetle dyrektywy Rady 2011/64/UE i ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 752 ze zm.) skład i przeznaczenie tzw. hawajskiego tytoniu i podobnych do niego wyrobów nie ma decydującego znaczenia przy ocenie, czy są one tytoniem do palenia. Przypomniał, że zgodnie z art. 98 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym produkty składające się w całości albo w części z substancji innych niż tytoń, lecz spełniające kryteria ustalone w ust. 2, 3 lub 5 tego artykułu, są traktowane jako papierosy i tytoń do palenia. Nie traktuje się jako wyrobów tytoniowych jedynie produktów, które nie zawierają tytoniu i są wykorzystywane wyłącznie w celach medycznych.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • StAAbrA(2015-01-06 18:55) Zgłoś naruszenie 00

  Serfował sobie na hawańskich falach i popalał hawajskie cygara .

  Odpowiedz
 • Kazimierz(2015-02-06 18:52) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli dziennikarze nie wiedzą co piszą...

  "skład i przeznaczenie tzw. hawajskiego tytoniu i podobnych do niego wyrobów nie ma decydującego znaczenia przy ocenie, czy są one tytoniem do palenia."

  Jeśli na rynku nie ma takiego produktu jak "Hawajski Tytoń" - a jest to nazwa spółki (sprawdziłem a dziennikarzem nie jestem) to:

  skład i przeznaczenie tzw. hawajskiego tytoniu (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) i podobnych do niego wyrobów ( chyba chodzi o inne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) nie ma decydującego znaczenia przy ocenie, czy są one tytoniem do palenia.

  Ale bzdury! Wstyd, żeby gazeta uważająca się za poważną nie sprawdzała informacji!

  Odpowiedz
 • Andrzej(2015-02-06 12:34) Zgłoś naruszenie 00

  Handluję w branży tytoniowej od 10 lat i większej bzdury nie widziałam. Handluję Tobaccinem (Hawajski Tytoń Sp. z o.o. to nazwa producenta) od grudnia zeszłego roku i nie mam żadnych problemów (mimo dwóch kontroli Urzędu Celnego).
  Celnicy stwierdzili, że mogę sobie tym swobodnie handlować, tak jak zwykłym wkładem do e-papierosów.

  Sprawa Komunikatu, na który powołuje się autor artykułu nadaje się dla CBA.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane