statystyki

Jeden wpis może przesądzić o opodatkowaniu

autor: Katarzyna Jędrzejewska, Katarzyna Rosik18.07.2014, 07:14; Aktualizacja: 18.07.2014, 09:31
Działka

Działkaźródło: ShutterStock

To, że budynek znalazł się w krajowej ewidencji zabytków, nie zwalnia jeszcze z obowiązku zapłaty podatku od gruntu, na którym on stoi – stwierdził WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła podatku od nieruchomości. Istotne w niej było to, że tylko budynek, a nie grunt, został wpisany do krajowej ewidencji zabytków, prowadzonej przez generalnego konserwatora zabytków.

Podatnik był zdania, że grunt jest elementem całości obiektu architektonicznego, który na postawie art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.) jest zwolniony od uiszczania podatku od nieruchomości.

Ze stanowiskiem podatnika nie zgodzili się prezydent miasta i samorządowe kolegium odwoławcze. Oba organy zwróciły uwagę na to, że art. 7 ust. 1 pkt 6 zwalnia z podatku „grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków”.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane