statystyki

Rok 2014: prawie wszystkich czekają podwyżki podatków

autor: Łukasz Zalewski25.09.2013, 07:45; Aktualizacja: 25.09.2013, 08:11
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Więcej fiskusowi oddadzą małżeństwa z jednym dzieckiem, twórcy, korzystający z internetu, właściciele domów i mieszkań, palacze oraz amatorzy wódki.

Reklama


Reklama


Przeanalizowaliśmy cztery przypadki: średnio zarabiającego singla, dobrze zarabiającej osoby samotnie wychowującej dziecko, rodziny z modelu 2+1 (mąż zarabia 75 tys. zł, żona 42 tys. zł na rok) oraz rodziny z trójką dzieci (mąż i żona zarabiają jak wyżej). Jedynie ta ostatnia rodzina zapłaci w 2014 r. mniej podatków. Pozostali zapłacą więcej. To efekt m.in. zmian prawnych i braku waloryzacji kwoty wolnej od podatku oraz skali PIT.

Cięcie ulgi

Znamy już większość zmian podatkowych. Nie ma wątpliwości, że podwyżki – wbrew obietnicom rządzących – będą. I to wcale nie małe. Choć znajdzie się też niewielka grupa osób, która w przyszłym roku podatkowo nie straci. Znakomita większość podatników będzie musiała jednak głębiej sięgnąć do kieszeni.

W przyszłym roku nie wzrosną stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). – Nie oznacza to jednak, że podatnicy nie będą musieli zmierzyć się ze wzrostem obciążeń podatkowych – mówi Monika Ławnicka, doradca podatkowy i menedżer w Accreo. Osoby odczują zmiany w zakresie ulg w PIT. Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, w szczególności ograniczona zostanie możliwość wykorzystania ulgi na internet – zasadniczo skorzystają z niej tylko osoby, które nie odliczały takich wydatków w poprzednich latach. Zmodyfikowana zostanie też ulga na dzieci.

Prawo do niej stracą dobrze zarabiający rodzice jedynaków (dochód w małżeństwie lub dochód rodzica samotnie wychowującego dziecko powyżej 112 tys. zł, dochód podatnika niepozostającego w związku małżeńskim powyżej 56 tys. zł). Zyskają zaś rodzice w rodzinach wielodzietnych – wyjaśnia Monika Ławnicka.

Ile podatków zapłacimy w 2014 roku

Ile podatków zapłacimy w 2014 roku

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Artyści płaczą

Z powodu ograniczenia możliwości korzystania z 50–proc. kosztów uzyskania przychodu stracą również twórcy i artyści, ale jedynie ci zarabiający powyżej 85 528 zł. Gdy zarobki będą wyższe, 50 proc. kosztów nie będzie można odliczyć od kwoty przekraczającej limit.

Ekspert Accreo zwraca uwagę, że przede wszystkim jednak wzrosną obciążenia z tytułu podatku od nieruchomości. Maksymalne stawki tego podatku (a w takiej wysokości pobiera je np. większość dużych aglomeracji) są bowiem co roku waloryzowane o wskaźnik inflacji w pierwszym półroczu roku poprzedzającego zmianę.

– Ponieważ ceny towarów i usług wzrosły w I półroczu 2013 r. o 0,9 proc., to w takim właśnie stopniu wzrosną w 2014 r. maksymalne stawki podatku od nieruchomości (oraz innych podatków i opłat lokalnych) – stwierdza Monika Ławnicka. Nie będzie to więc duży wzrost. Przykładowo jeśli za dom o powierzchni użytkowej 60 mkw. (i takiej samej powierzchni gruntu pod budynkiem) właściciel zapłacił w 2013 r. 70,8 zł, to w przyszłym roku będzie musiał zapłacić 72 zł.

Na domowych budżetach z pewnością odbije się również wzrost akcyzy na papierosy (średni wzrost ma wynieść 1 zł na paczce) i alkohol (za pół litra wódki zapłacimy ok. 2 zł więcej) oraz utrzymanie na niezmienionym poziomie stawki VAT.

– Warto też wspomnieć o trwających obecnie pracach nad modyfikacją – czyli znacznym ograniczeniem – możliwości uzyskania zwrotu VAT od wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym – mówi Monika Ławnicka. Rząd chce, aby podatnicy wykańczający mieszkania lub budujący domy nie mogli odzyskiwać VAT za materiały budowlane kupione od 1 stycznia 2014 r.

Ile podatków zapłacimy w przyszłym roku

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Smerfik(2013-10-04 13:48) Odpowiedz 00

    @mariusz z IP: 91.94.114.* (2013-09-27 12:43)

    "Ewa jesetś głupia i stara lampucera!!!"

    A tak merytorycznie w sprawie dopłat do rolnictwa, symbolicznego podatku gruntowego, braku PIT i symbolicznego KRUS?

    (ja bym jeszcze dodał z pomniejszych bonusików możliwość ryczałtowego zwrotu VAT, zwolnienie z podatku od spadków i darowizn przy gospodarstwach rolnych oraz renty strukturalne)

    Jak już to zarzuć Ewie, że jest raczej zazdrośnicą (bo zazdrości takiej listy przywilejów) i skompiradłem (bo nie chce się na nie zrzucać).

  • haha(2013-09-25 21:13) Odpowiedz 00

    a pamiętaie glupi elemingi z PO jak was oszukiwał parch Tusk?
    Przypomnieć wam co obiecywał?

    "Przysięgam Polakom, że ten kto zaproponuje w moim rządzie podwyżkę podatków, zostanie osobiście przeze mnie wyrzucony" - D.Tusk

    Tu myślcie głupki na kogo głosujecie!!!

  • diakon(2014-04-06 15:47) Odpowiedz 00

    Nie ma co komentować. Mam już założone LTD w UK. Schemat Pawła Kurnika, w 100% zgodny z prawem UE. Nie mam zamiaru dalej działać w kraju, który nie robi nic dla poprawy przedsiębiorczości, wyłącznie okrada obywateli. Już wystarczająco wam oddałem!

  • MARYLA(2014-03-04 14:05) Odpowiedz 00

    Ewa, zacznij uprawiać ziemię, sadzić drzewka, siać marchewkę itp. Jak przyjdzie rok suchy to z tego masz ****** jak mokry to też. A jak ci się uda wszystko to za to co wyhodowałaś dostaniesz 10 gr za kilogram, czyli 100 zł za tonę. Siedź w sadzie na polu, uprawiaj rolę, zbieraj inwestuj w sprzęt, opłacaj paliwo, opryski itp. a potem usiądź i policz ile masz z tego zysku. Gratuluję takim pieniaczom. Policz ile jest bezrobotnych na których te twoje składki idą, ile jest alkoholików, którzy z tego też korzystają. Proszę cię NIE PLUJ JADEM.

  • ludwac(2013-10-17 16:08) Odpowiedz 00

    daj i swój etat i rzyjdz na rolę

  • Polak(2013-10-01 13:35) Odpowiedz 00

    Ludzie, nie dajcie się sprowokować ! Rządowe kanalie celowo napuszczają jednych na drugich. Weźmy wreszcie wszyscy razem nasze sprawy w swoje ręce i wymierzmy tym bandziorom sprawiedliwość !!! Dopóki będziemy cicho siedzieć, dopóty oni nas będą kiwać.

  • MJ12(2013-09-28 09:48) Odpowiedz 00

    6: tess z IP: 79.186.170.* (2013-09-25 12:02)
    To jeszcze się pochwal jakiej wysokości składki do ZUS odprowadzasz każdego miesiąca.

  • mariusz(2013-09-27 12:43) Odpowiedz 00

    Ewa jesetś głupia i stara lampucera!!!

  • Den(2013-09-26 22:34) Odpowiedz 00

    Pora na przenoszenie firmy do UK. Z działalności podatek płaci się raz w roku od kwoty powyżej £9'000. Ub. medyczne £10/mies. (można płacić raz w roku). Ub. społeczne 9% od dochodu od kwoty powyżej £7'000.

    A może Vincentowi właśnie o to chodzi?

  • KNP(2013-09-26 15:18) Odpowiedz 00

    Program Wyborczy Kongresu Nowej Prawicy
    Do czego będziemy dążyć i co chcemy osiągnąć w przyszłym parlamencie?

    1. Dość grabieży podatkowej. Obniżymy i uprościmy podatki, zniesiemy PIT i wprowadzimy dobrowolne ubezpieczenia emerytalne oparte na skutecznym i uczciwym systemie kapitałowym.

  • 111(2013-09-27 07:48) Odpowiedz 00

    dlaczego permier i minister finansów nie przeniesie się zagranice
    żeby obywatele mieli spokój od nieroba

  • guzik(2013-09-26 00:03) Odpowiedz 00

    A jeśli ktoś jest małżeństwem z jednym dzieckiem, twórcą, korzysta z internetu, właścicielem domu, palaczem i amatorem wódki, to płacąc te wszystkie zwiększone POdatki może liczyć na jakiś hurtowy upust?

  • poseł prawdy(2013-09-25 20:12) Odpowiedz 00

    Ewa ma rację!Taka jest polska rzeczywistość.

  • z(2013-09-25 08:23) Odpowiedz 00

    Dlatego kto prowadzi działalność niech pomyśli o przeniesieniu siedziby za granicę. Nawet przy małej jednoosobowej firmie to się opłaca - zamiast 23 % VAT i 18-19% dochodowego - wpłacać do kasy publicznej - wypłać sobie do portfela.

  • Observer65(2013-09-26 09:59) Odpowiedz 00

    Jedno jest pewne : zatracona została jakakolwiek proporcja. Państwo osiąga większe "zyski" z mojej pracy niż ja sam ! HORRENDUM !!

  • EWA(2013-09-25 17:13) Odpowiedz 00

    do tess - nie płacisz podatku dochodowego!!! Pasożytujesz na podatnikach.Ten Twój "podatek rolny" jest śmieszny. Płacisz 4000 zł rocznie za 250.000 metrów kw, czyli 1, 6 grosza rocznie za metr! I dostajesz jeszcze CUDZE podatki jako dotację do tych 25 ha. A ja samego podatku od nieruchomości płacę 73 grosze za metr mieszkania (czyli ponad 45 RAZY WIĘCEJ!) i NIE DOSTAJĘ DOTACJI! I muszę płacić podatek dochodowy!
    Nie ośmieszaj się!

  • EWA(2013-09-25 18:36) Odpowiedz 00

    Do L - nie pluję jadem, tylko opisuję RZECZYWISTOŚĆ! To, że UE przyznała dotacje rolnikom, w sumie TYLKO za posiadanie ziemi, jest wyraźną dyskryminacją innych podatników ( za to królowa Anglii może sie obłowić...)
    Inne FAKTY:
    - rolnicy nie dają paragonow fiskalnych na targowisku i NIE płacą podatku PIT - zaprzeczysz, czy "pluję nienawiścią"???
    - rolnicy do 2012 NIE PŁACILI składek zdrowotnych, a podatnik MUSI. teraz płacą składki w tak śmiesznej wysokości ( powyżej 6 ha 1 zł (!!!) od hektara, że szkoda gadać. Ja sama - jako emerytka płacę KILKASET złotych miesięcznie! To też fakt, czy "plucie nienawiścią"??
    - podatnicy dopłacają ponad 90% do wypłacanych rolnikom emerytur - prawda, czy fałsz???

    Jeśli nawet będziesz mnie oskarżał o nienawiść, to FAKTÓW nie zmienisz. Rolnicy są powodem załamania się finansow służby zdrowia - policz - ilu ludzi płaci składki zdrowotne, ze które trzeba sfinansować w Polsce służbę zdrowia dla wszystkich.

    A ten "podatek" rolny budzi tylko śmiech.

  • L(2013-09-25 18:03) Odpowiedz 00

    @EWA dotacje ,jak to nazywasz to element wspólnej polityki rolnej obowiązujący od momentu wejścia do Unii Europejskiej,/notabene niższe niż otrzymują rolnicy krajów tzw. starej unii/,dla przedsiębiorców też są różne programy dotujące różnorakie działania.Nie pluj jadem tylko poczytaj ,a potem komentarz oparty na wiedzy nie na nienawiści.Natomiast za metr kwadratowy mieszkania rolnik płaci tyle co ty.Do lektury zachęcam i rzetelnych wniosków.

  • maryla(2013-09-25 13:42) Odpowiedz 00

    Boże gdzie tak płacą , gdybyśmy w naszej rodzinie mieli takie dochody nie martwiłabym się o jutro. W mojej rodzinie mąż zarabia 13.200,00 netto rocznie a ja 32.400,00 i też musi nam wystarczyć . Prawdą jest że drugie dwa tygodnie zawsze się odchudzamy. Zresztą głodówka jest lecznicza.Dodam jeszcze że ja pracuję zawodowo 38 lat a mąż 45 .

  • tess(2013-09-25 12:02) Odpowiedz 00

    do EWA - a kto ci powiedział ze rolnicy nie płaca podatków - płaca i to jeszcze większe niż ty. Ja przykładowo płace podatek rolny w gospodarstwie 25 ha ok 4000 zł rocznie a ty ile odprowadzasz tych podatków swoich podatków. I jak mówisz ze jest tak dobrze w rolnictwie to sama zostań rolnikiem - 1 miesiąc i byś zatęskniła za etatem