statystyki

Prawo podatkowe: Szykuje się wiele zmian w przepisach

02.09.2013, 13:45; Aktualizacja: 02.09.2013, 13:51
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Ostatnie miesiące obfitują w rządowe plany nowelizacji ustaw podatkowych. Spośród szeroko komentowanych „ulepszeń” warto wskazać kilka najważniejszych.

6 sierpnia rząd przyjął zmieniony projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osób fizycznych oraz innych ustaw. W ramach planowanych zmian rząd zaproponował wprowadzenie opodatkowania CIT spółek komandytowo-akcyjnych (SKA) oraz spółek komandytowych (s.k.). O ile chęć opodatkowania SKA tak jak spółek kapitałowych, tj. na poziomie spółki i na poziomie wspólników, nie jest zaskakująca ze względu na szerokie wykorzystanie tej spółki w ramach struktury optymalizacyjnej, o tyle potraktowanie w ten sam sposób s.k. jest bardziej kontrowersyjne. Przedstawiony projekt zakłada, że spółki te staną się podatnikami CIT od pierwszego dnia przyjętego u nich roku obrotowego rozpoczynającego się po 2013 roku. Jednak rząd wprowadził do projektu nowelizacji przepis, który stanowi, iż SKA, która powstanie w ciągu 7 dni od wejścia w życie przedmiotowego przepisu, a jej rok obrotowy nie skończy się 31 grudnia 2013 r. lub zmieni swój rok obrotowy w ciągu 7 dni od wejścia w życie omawianego przepisu, będzie zobowiązana do zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenia sprawozdania finansowego z datą 31 grudnia 2013 r., a jej nowy rok obrotowy rozpocznie się z dniem 1 stycznia 2014 r. i będzie trwał do końca przyjętego roku obrotowego.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane