statystyki

Prawo podatkowe: Szykuje się wiele zmian w przepisach

02.09.2013, 13:45; Aktualizacja: 02.09.2013, 13:51
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Ostatnie miesiące obfitują w rządowe plany nowelizacji ustaw podatkowych. Spośród szeroko komentowanych „ulepszeń” warto wskazać kilka najważniejszych.

6 sierpnia rząd przyjął zmieniony projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osób fizycznych oraz innych ustaw. W ramach planowanych zmian rząd zaproponował wprowadzenie opodatkowania CIT spółek komandytowo-akcyjnych (SKA) oraz spółek komandytowych (s.k.). O ile chęć opodatkowania SKA tak jak spółek kapitałowych, tj. na poziomie spółki i na poziomie wspólników, nie jest zaskakująca ze względu na szerokie wykorzystanie tej spółki w ramach struktury optymalizacyjnej, o tyle potraktowanie w ten sam sposób s.k. jest bardziej kontrowersyjne. Przedstawiony projekt zakłada, że spółki te staną się podatnikami CIT od pierwszego dnia przyjętego u nich roku obrotowego rozpoczynającego się po 2013 roku. Jednak rząd wprowadził do projektu nowelizacji przepis, który stanowi, iż SKA, która powstanie w ciągu 7 dni od wejścia w życie przedmiotowego przepisu, a jej rok obrotowy nie skończy się 31 grudnia 2013 r. lub zmieni swój rok obrotowy w ciągu 7 dni od wejścia w życie omawianego przepisu, będzie zobowiązana do zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenia sprawozdania finansowego z datą 31 grudnia 2013 r., a jej nowy rok obrotowy rozpocznie się z dniem 1 stycznia 2014 r. i będzie trwał do końca przyjętego roku obrotowego.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane