statystyki

Odwrócony VAT wymaga zmiany

autor: Łukasz Zalewski22.11.2012, 07:05; Aktualizacja: 22.11.2012, 07:47
  • Wyślij
  • Drukuj
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Zdaniem ekspertów katalog towarów uznawanych za złom, do których stosuje się mechanizm tzw. odwróconego VAT, powinien zostać poszerzony. Obecny powoduje problemy z rozliczeniami.

– Często na poziomie dostawcy prawidłowe przypisanie do jednej z tych kategorii może okazać się trudne, natomiast błąd może być bardzo kosztowny dla podatników – uważa Bartosz Bogdański. Jeżeli VAT zostanie naliczony przez dostawcę, a towar objęty jest mechanizmem odwrotnego obciążenia, odbiorca zgodnie z przepisami nie będzie miał prawa do odliczenia podatku. Z kolei odwrotny błąd – nienaliczenie VAT przez dostawcę – spowoduje, że wystąpi u niego zaległość podatkowa.

Zdaniem obu naszych rozmówców przepisy wymagają zatem szybkiej zmiany. W ich ocenie katalog towarów, które podlegają mechanizmowi, powinien być poszerzony. W takiej sytuacji każdy podatnik będzie wiedział, jak w danych okolicznościach ma się rozliczać.
  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 1

  • 1: Michał z IP: 83.18.133.* (2012-11-22 08:24)

    Może trzeba by było zastanowić się nad rozszerzeniem mechanizmu reverse charge na inne transakcje. Wtedy kantowanie na podatku VAT skończy się, a pobór podatku będzie łatwiejszy i tańszy. Skoro udało się ze złomem to gdzie indziej też zadziała.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie