statystyki

Ryczałt z najmu w grudniu trzeba zgłosić do końca roku

autor: Magdalena Majkowska09.11.2012, 07:04; Aktualizacja: 09.11.2012, 07:58
Mieszkanie

Mieszkanieźródło: ShutterStock

Przychody z najmu prywatnego wynajmujący może opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym ze stawką 8,5 proc. Wybór tej formy rozliczeń jest możliwy, nawet jeśli pierwszy przychód z tego tytułu zamierza osiągnąć w grudniu. Także w tym miesiącu konieczne będzie jednak złożenie oświadczenia naczelnikowi urzędu skarbowego.

Reklama


Reklama


Anna Kucharska, doradca podatkowy w Mazars, wyjaśnia, że warunkiem korzystania z ryczałtu jest złożenie pisemnego zgłoszenia o wyborze tej formy opodatkowania we właściwym urzędzie skarbowym, co do zasady w terminie do 20 stycznia danego roku podatkowego.

W przypadku podatnika rozpoczynającego osiąganie przychodów z najmu w trakcie roku zgłoszenia trzeba dokonać nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy przychód.

– Jeżeli jednak pierwszy przychód podatnik osiągnie w grudniu, powinien złożyć oświadczenie do końca tego miesiąca – podkreśla Anna Kucharska.

Zgłoszenie dotyczy również lat następnych.

Ryczałt opłaca się w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, z wyjątkiem grudnia, za który podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania rocznego PIT-28, czyli do 31 stycznia następnego roku.

Anna Kucharska przypomina, że jeżeli wynajmowany lokal należy do majątku wspólnego małżonków, przychody z najmu rozliczają oni po połowie, chyba że w terminie pierwszej wpłaty zryczałtowanego podatku złożą oświadczenie o opodatkowaniu przychodów przez jednego z nich. Takie oświadczenie jest ważne tylko w danym roku.

– Rozpoczynając najem pod koniec roku, zwłaszcza w przypadku wydatków na przystosowanie lokalu do wynajmu, warto zastanowić się, czy 8,5-proc. stawka zryczałtowanego podatku od przychodu będzie faktycznie korzystniejsza od podatku obliczonego według zasadach ogólnych, gdzie opodatkowany jest dochód – zwraca uwagę Anna Kucharska.

W tym drugim przypadku poniesione koszty będzie można uwzględnić w rozliczeniu podatku. Taki dochód będzie ponadto podlegał doliczeniu do pozostałych dochodów opodatkowanych skalą, które można rozliczyć wspólnie z małżonkiem, korzystając z ulg podatkowych.

Podstawą obliczenia ryczałtu są przychody z najmu, wynajmujący nie potrąca kosztów ich uzyskania

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama