Podatnik, który nie prowadzi działalności gospodarczej, może wybrać formę opłacania podatku dochodowego od wynajmowanych lokali według zasad ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Czy najem zgłaszać przed uzyskaniem przychodu

Podatnik od października będzie wynajmował swoje mieszkanie. Zamierza rozliczać się ryczałtem ewidencjonowanym. Czy zgłoszenia tej formy opodatkowania powinien dokonać przed dniem otrzymania pierwszego przychodu?

Czy odsetki są kosztem podatkowym

Podatniczka kupiła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, zaciągając na ten cel kredyt hipoteczny. Podatniczka zamierza wynająć mieszkanie, a przychód z najmu rozliczać na zasadach ogólnych. Czy kredyt i odsetki można w jakiś sposób uwzględniać w kosztach?

Czy w umowie można wskazać osobę dokonującą opłat

W umowie najmu właściciel mieszkania określił wysokość wynagrodzenia. Dodatkowo wskazane zostało, że czynsz do spółdzielni mieszkaniowej wpłaca wynajmujący. Czy taki wydatek będzie kosztem umowy najmu?

Czy trzeba złożyć umowę w urzędzie skarbowym

Właściciel mieszkania będzie podpisywał umowę najmu okazjonalnego. Wybiera ryczałt ewidencjonowany. Czy w związku z zawarciem takiej umowy ciążą na nim dodatkowe obowiązki względem urzędu skarbowego?

Czy przy kilku lokalach możliwy jest ryczałt

Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej. Wynajmuje trzy mieszkania. Czy w takiej sytuacji może stosować opodatkowanie 8,5-proc. stawką ryczałtu jako najem prywatny?

Czy małżonkowie muszą wspólnie wpłacać podatek

Małżonkowie zamierzają wynająć nieruchomość będącą składnikiem ich majątku wspólnego. Czy w takim wypadku przychody z najmu muszą rozliczać po połowie?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak prawidłowo rozliczać z urzędem skarbowym najem prywatny
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania