Urzędnik skarbowy kosztuje 6 tys. złotych

autor: Paulina Bąk10.10.2012, 06:54; Aktualizacja: 10.10.2012, 07:52
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Pracowników urzędów skarbowych mogłoby być mniej, a ich pensje wyższe, gdyby administracja była lepiej zarządzana.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (51)

  • Marek(2012-11-25 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    Ja chę do pracy za takie wynagrodzenie 6000zł ,to chyba mina ,że tyle zarabiają chyba że Naczelnik Urzędu Skarbowego lub protegowani nikt więcej!

    Odpowiedz
  • ten co wie(2012-10-23 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Czy autorka nie za dużo się bajek naczytała?
    Zapraszam do pierwszego lepszego US i zrobienia ankiety dot. zarobków, jeżeli średnia wyjdzie Pani 3000 zł netto to będzie wszystko co Pani się dowie , a tak naprawdę przeciętny pracownik zarabia netto w przedziale 1800-2400 zł netto...

    Odpowiedz
  • wqrzony(2012-10-22 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    struś, zwracam honor :)
    niemniej jednak każdy w dzisiejszych czasach się śpieszy i używa skrótów myślowych.

    Odpowiedz
  • struś(2012-10-18 15:11) Zgłoś naruszenie 00

    Wystarczy jeden cytat:

    Eksperci przyznają jednak, że same szkolenia nie wystarczą: zbyt niskie pensje są powodem, dla którego wykwalifikowani pracownicy odchodzą z pracy w administracji i zakładają własne firmy doradcze lub kancelarie.

    Wniosek: Eksperci (tj. Ożóg, Sowa, Kapłon) stwierdzają, że pensje są zbyt niskie, o czym świadczą odejścia pracowników ze skarbówki, którzy mogą znaleźć pracę poza administracją – skoro w tekście użyto liczby mnogiej, to znaczy, że każda z osób wypowiadająca się w tekście jest tego zdania.

    Eksperci (czyli 3 osoby) odnoszą się w swej wypowiedzi do tych nieszczęsnych 4.000, które są błędne. Jednak skoro twierdzą, że te 4.000 zł to zbyt niska pensja dla pracownika skarbówki, to chyba mocniej zaakcentowaliby zbyt niski poziom wynagrodzenia, gdyby GP podała rzeczywistą pensję tj. 2.000 zł.

    W powyższym kontekście odsyłam do zdania ekspertów, która jest korzystna bo dostrzega, że urzędnicy zarabiają za mało! Szkoda, że nie dostrzega tego resort, ale to już inna sprawa.

    Szkoda też, że to umknęło i wszyscy się skupili na tym, że dane są nieprawidłowe, a nie dostrzegli mimo wszystko prawidłowej oceny ekspertów: urzędnik zarabia za mało (a raczej zarabiałby za mało gdyby dostawał 4.000).

    PS. Kto potrafi czytać ze zrozumieniem nie tylko pierwsze dwa akapity tekstu, powinien powyższe wychwycić (podpowiem, że tekst jest na 2 stronach i nie kończy się na informacji o tych nieszczęsnych 4.000). Mimo wszystko pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • wqrzony(2012-10-17 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    struś, potrafisz czytać ze zrozumieniem i wypowiadać się ze zrozumieniem?
    Koszt wypłaty przez pracodawcę 6 tys. zł na pracownika da może 3,5 tys. netto przez tegoż pracownika - to jest pierwsza sprawa. Ale przecież w tych 6 tys. są też inne koszty niż płacowo-podatkowo-ZUS-owskie, więc wyjdzie jeszcze mniej netto niż 3,5 tys.
    I to jest pierwsza manipulacja.
    Ponieważ nie rozumiem Cię, zapytam:
    1) o jakiej ocenie przez ekspertów i w jaki sposób korzystnej mówisz?
    2) w jakim zakresie odsyłasz do komentatorów w tekście?

    Odpowiedz
  • struś(2012-10-16 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie, szkoda że wam umknęło, to co w tym tekście jest naprawdę ważne, a mianowicie, zdanie wypowiadających się osób, które uważają, przyjmując te nieszczęsne 4.000, że... w skarbówce zarabia się za mało! Po co się pienić na dane, jak ich ocenia przez ekspertów jest korzystna dla pracowników skarbówki. Urzędnik musi zarabiać więcej niż podaje się w tekście. Odsyłam do zdania komentatorów w tekście.

    Odpowiedz
  • sumien(2012-10-15 16:31) Zgłoś naruszenie 00

    Nasze Urzedy Skarbowe działają tak, że jak ktoś zupełnie przypadkiem się pomyli, to go prawo dotknie! A tych, którzy omijają celowo przepisy podatkowe albo dotknie albo czasem nie. Ktoś kompletnie przypadkowo się pomyli albo złoży zeznanie zbyt późno, bo w ogóle nie wiedział, ze np, zmienił się termin to go i tak dotknie prawo, albo kara kilku tysięcy. Czy to nie jest wyciaganie kasy od ludzi? I jeszcze każą przepraszać i wyrażać żal, jak za poprzedniej epoki!! Urzędy skarbowe, Straz Miejska itd. Tu spotykamy się z paranojami. Daleko nam do Niemiec, Anglii. W Skandynawii jest niestety dość rygorystyczne prawo skarbowe, ale nie sądzę by takie bałaganiarskie.

    Odpowiedz
  • Barbara(2012-10-13 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego wynarodzenie pracowników i "czapy" dzielimy na średnia jest to nie "fer" zeby tak uśredniać pracownicy do "czapy "maja proporcjonalnie 10 % ,trzeba mieć wiedż,żeby nie strzelać z ucha

    Odpowiedz
  • wqrzony(2012-10-12 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    Może Pani Autor wreszcie zabierze głos, tu i ówdzie sprostuje błędy merytoryczne, nieprawidłowości rachunkowe, wreszcie - wyjaśni - jaki cel artykułu poza nagonką miał ten artykuł?

    Odpowiedz
  • zenek(2012-10-11 19:42) Zgłoś naruszenie 00

    Realne zarobki w moim Urzędzie Skarbowym to przedział od 1500 do 2000.
    Parę osób ma trochę więcej niż 2000 zł a kierownicy koło 3000.

    6 tysięcy? To ma ale Naczelnik. Prasa pisze nieziemskie brednie.

    Odpowiedz
  • wqrzony(2012-10-11 13:58) Zgłoś naruszenie 00

    Może Gazetka Prawna w końcu zrobi zestawienie zarobków polskich urzędników na tle europejskim.

    Odpowiedz
  • wqrzony(2012-10-11 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Izba kontroli skarbowej! - totalna kompromitacja i brak pojęcia, o czym się pisze.

    Odpowiedz
  • urzędas(2012-10-10 22:09) Zgłoś naruszenie 00

    To co Pani redaktor napisała odnośnie wysokości wynagrodzeń, to - dopasowując się do poziomu jej artykułu - zwyczajne puszczenie bąka... Szkoda, że "rzetelna"dziennikarka, nie napisała np. o blokadach i redukcji etatów w urzędach skarbowych, w ostatnich 5 latach, przy jednoczesnym lawinowym wzroście liczby urzędników w ogóle. Pytanie gdzie ci nowi urzędnicy w liczbie kilkudziesięciu tys. zostali zatrudnieni, bo na pewno nie w urzędach najniższego szczebla ???

    Odpowiedz
  • opluta(2012-10-10 22:07) Zgłoś naruszenie 00

    Jakbym tyle zarabiała i tak cudownie na luzie i bez stresu pracowałoby mi się w urzędzie to nie musiałabym po wielu latach rezygnować. Niestety, nie zarabiam tyle, a praca też niestety nie polega na piciu kawy. Więc wyjeżdzam z tego chorego kraju niedługo. Pozdrowienia dla redaktora, który z pewnością charuje w pocie czoła za minimum socjalne !

    Odpowiedz
  • średnia krajowa(2012-10-10 20:21) Zgłoś naruszenie 00

    ale jaja 4000 zł netto chyba mu się pomnożyło przez 10 temu dziennikarzynie

    Odpowiedz
  • Iks(2012-10-10 20:09) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie, co to za dziwoląg "Izba Kontroli Skarbowej". Może autor tekstu nas oświeci.

    Odpowiedz
  • Bert(2012-10-10 19:51) Zgłoś naruszenie 00

    Pani redaktor Bąk nie odrobiła lekcji i sieje zamęt. Nie dość, że powołała do życia "izby kontroli skarbowej"(Czy wy w tej gazecie pożal sie boże - prawnej, naprawdę nie macie nikogo, kto wie jakie są organy podatkowe) to jeszcze z faktu, że budżet "wydaje" na urzędnika skarbowego 6.000 zł miesięcznie wprowadza prosty wniosek, że tenże urzednik zarabia średnio netto 4.000 zł, chociaż sama pisze,że w tychże 6.000 zł mieszczą się jeszcze składki, podatki, kadry, księgowość, ochrona ,sprzataczki i td.
    Pani Bąk gdzie tu logika, gdzie etyka - pewnie Pani nie zaliczyła tych przedmiotów na bdb.
    A teraz ad rem.
    Wg danych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (wynagrodzenia.pl, Sedlak@sedlak) za 2010r. - miarodajnych równiez na dzisiaj wobec zamrożenia płac:
    - 39.000 pracowników urzędów skarbowych - średnie całkowite wynagrodzenie brutto 4.266, co daje netto ok.3.000 ;
    - 5.200 pracowników urzędów kontroli skarbowej - j.w. brutto 6.204, co daje netto ok. 4.350 ;
    - 3.700 pracowników izb skarbowych - j.w. brutto 4.992, co daje netto ok. 3.500.
    Zatem w urzędach skarbowych, które zatrudniają 81% urzędników skarbowych średnia netto to 3.000 zł.
    Jeśli sie uwzględni, że na tą średnią składają sie też wyższe zarobki kierowników, naczelników, urzędników mianowanych, pracowników egzekucji na prowizji, to można śmiało przyjąć, że całkowite zarobki ok. 65% urzędników skarbowych oscylują ok. 2000 netto na rękę.
    Tak to wygląda Szanowna Pani redaktor Bąk. Dwa - a nie cztery tysiące.

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny.(2012-10-10 17:55) Zgłoś naruszenie 00

    nieroby gnebia ludzi .do lopaty.

    Odpowiedz
  • kika(2012-10-10 16:11) Zgłoś naruszenie 00

    A tak płaczą,że tak mało zarabiają,to kto klamie? Wyszło szydło z worka.

    Odpowiedz
  • bu(2012-10-10 15:57) Zgłoś naruszenie 00

    do wqrzony: Pan redaktor Marek Kutarba - były urzędnik skarbowy, który był wicenaczelnym w DGP już nie pracuje jakiś czas w tej gazecie, wiec może i dlatego takie teksty teraz się pojawiają

    Odpowiedz