zaloguj się do e-DGP

PilneKrystyna Szumilas zostaje. Sejm nie zgodził się na odwołanie minister edukacji

statystyki

Darowizna nie musi wpływać na konto obdarowanego

skomentuj

Córka, która otrzymuje od matki pieniądze na zakup mieszkania, ale środki są przekazane bezpośrednio na konto dewelopera, nie zapłaci podatku od takiej darowizny. Tę korzystną dla podatników wykładnię w interpretacji ogólnej potwierdził minister finansów.

Publikacja: 20 lutego 2012, 07:20 Aktualizacja: 20 lutego 2012, 11:30

Darowizna

źródło: ShutterStock
Darowizna

Kontrowersje budził art. 4a pkt 2 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 z późn. zm.). Zgodnie z nim zwalnia się z podatku nabycie własności rzeczy w darowiźnie lub w formie polecenia darczyńcy przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

● zgłoszą darowiznę naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (m.in. od dnia przekazania darowizny), oraz

● gdy przedmiotem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, udokumentują ich otrzymanie przekazem pocztowym lub dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową.

Problem pojawiał się, gdy darowane pieniądze były przekazywane bezpośrednio na rachunek bankowy dewelopera, który miał podpisaną umowę z osobą, do której darowizna była skierowana (w naszym przykładzie darowizna trafia od matki do córki). Urzędy skarbowe różnie interpretowały możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku w takiej sytuacji. Jedne odmawiały prawa do zwolnienia, twierdząc, że pieniądze nie trafiły bezpośrednio na konto obdarowanego. Inne pozwalały na uniknięcie podatku. Sądy administracyjne potwierdzały, że w takim przypadku warunki do ulgi są spełnione.

W związku z tymi rozbieżnościami minister finansów, uwzględniając orzecznictwo sądów, wyjaśnił, że w przypadku gdy przedmiotem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, warunek z art. 4a pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest spełniony także wtedy, gdy nabywca udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania bezpośrednio na rachunek dewelopera w wykonaniu zawartej z nim umowy.

Interpretacja ogólna ministra finansów z 15 lutego 2012 r. (nr PL/LM/834/10/BNJ/12/41).

Komentarze: 5

  • 1: BAJ z IP: 95.160.210.* (2012-02-20 08:15)

    TY NIE ODPROWADZISZ PODATKU ALE ZA TO DEWELOPER CIĘ OSZUKA BO CI LUDZIE CZUJĄ SIĘ BEZKARNI

  • 2: matka z IP: 83.30.226.* (2012-02-20 08:33)

    dzisiaj nie placi corka ale za rok Roztowski sie wszystkiemu wyprze i kaze placic z odsetkami to jest czlowiek oszust wiem to z wlasnego doswiadczenia nie wierzcie tym oszustom

  • 3: Piotrek z IP: 83.9.191.* (2012-02-20 11:01)

    BAJ, aleś durny ... a co do meritum sprawy - interpretacja jest sprzeczna z przepisami, co mnie niezmiernie bawi. To raczej rzadkość w skarbówce, że wbrew przepisom działa na korzyść podatników. Powiedzmy sobie szczerze - wbrew głupim przepisom, ale jednak przepisom i to obowiązującym. Ja bym był jednak ostrożny i przelewał na rachunek obdarowanego, a ten niech sobie dalej robi z tym co chce. Jeden przelew więcej to nie problem, koszt żaden a wątpliwości nie ma.

  • 4: Nomad z IP: 84.92.82.* (2012-02-20 16:58)

    Nie oszukujmy sie, jak skarbowka cos tak mota to napewno nie na korzysc podatnika. Sam jestem w plecy ponad 10 tys zl. przez nie jasne okreslenie sie przez skarbowke i przepisy. To zlodzieje, jak macie watpliwosci to nalezy udac sie do prawnika, zadna matrona w urzedzie nie wezmie odpowiedzialnosci za wygadywane bzdury.

  • 5: kk z IP: 89.230.182.* (2012-02-20 19:33)

    To posłowie (a nie skarbówka) ustanowili wcześniej taki niepomyślny dla podatnika zapis ustawy i ich należy za to winić. Jaki Sejm, takie przepisy prawa m.in. podatkowego. Zrozumcie to wreszcie szanowni wyborcy!

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Zapisz się na bezpłatny newsletter Gazety Prawnej

Sonda:

Czy prezydent powinien podpisać ustawy reformujące system emerytalny

Wyszukaj w Encyklopedii

Galerie zdjęć

Twarze Biznesu

Zapisz się na bezpłatny newsletter