Coraz więcej pracodawców decyduje się na obdarowanie podwładnych prezentami z okazji Wielkanocy. W 2010 r. było to 19,1 proc. firm, a w 2011 r. już 30,9 proc. To wyniki badania ARC Rynek i Opinia przeprowadzonego na zlecenie Sodexo Motivation Solutions.

– Oznacza to, że pracodawcy nie tylko celebrują wspólnie z pracownikami ważne święta, ale koncentrują się też na ich indywidualnych potrzebach, a nagradzanie pracowników bonami stało się już polską tradycją – ocenia Robert Lech, dyrektor generalny Sodexo Motivation Solutions.

Pracodawcy, którzy chcą przekazać prezenty pracownikom z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych, powinni zdecydować się na gotówkę. Jest ona traktowana na preferencyjnych warunkach podatkowych niż np. podarunki rzeczowe.

Wybór firm

Jak pokazują najnowsze wyniki badań, ponad 1/3 polskich firm zamawia bony i kupony podarunkowe. Według Roberta Lecha to nic dziwnego – bony i kupony to rozwiązania sprawdzone i najbardziej uniwersalne. Zawsze są mile widziane przez pracowników, dzięki swojej elastyczności i dopasowaniu do potrzeb oraz bogatej oferty rabatowej.

– Z kolei pracodawcy traktują bony podarunkowe jako wygodne, efektywne kosztowo i praktyczne narzędzie, które można szybko zakupić, rozdysponować i rozliczyć w firmie – ocenia Robert Lech.

Jednocześnie dodaje, że w tym roku kilkukrotnie wzrosła sprzedaż kart przedpłaconych, która nie tylko jest zwolniona z podatku dochodowego, ale oferuje też wiele dodatkowych korzyści – jak promocje i rabaty sięgające nawet 50 proc., które realnie podnoszą wartość upominku.

Również Izabela Supeł, menedżer w Edenred, zauważa, że w ramach premii uznaniowych, przekazywanych często z okazji Wielkanocy, pracodawcy coraz częściej wybierają przedpłacone karty podarunkowe. Pracownicy zaś, traktując gotówkę jako zwykły dodatek do pensji, podkreślają wyjątkowość tego rozwiązania.

– Zgromadzone na karcie środki pracownik może wydać wszędzie, gdzie akceptowane są karty MasterCard (jest to 280 tys. punktów w Polsce i ok. 30 mln za granicą), jak również w sklepach internetowych, w dowolnym czasie – zapewnia Izabela Supeł.