statystyki

Miasta straciły na podatku od kabli

autor: Łukasz Zalewski30.01.2012, 10:20; Aktualizacja: 30.01.2012, 10:22

Miasta podliczają straty związane ze zmianami ustaw w ostatnich latach. Na nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, dotyczącej opodatkowania kabli, straciły miliony złotych.

Reklama


Reklama


Zmianę ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dotyczącą kabli wprowadziła ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz.U. z 2010 r. nr 106, poz. 675). Wprowadziła ona definicję obiektu liniowego. Przez to pojęcie należy rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności m.in. kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.

Dr Mariusz Popławski z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku wyjaśnia, że zmiana ta spowodowała wyłączenie z opodatkowania kabli, które wcześniej były opodatkowane. W efekcie można mówić o stratach gmin. Przekonują o tym również przedstawiciele samorządów.

Dariusz Czapla z Urzędu Miasta Katowice przyznaje, że do miejskiej kasy wpłynęło mniej środków po zmianie przepisów. Z kolei w dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy nie było strat, ponieważ nie ma takich podatników. Mniejsze wpływy odnotował jednak Lublin.

Karol Kieliszek z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin mówi, że miasto straciło rocznie ok. 721 tys. zł.

– Zmiany zostały wprowadzone bez konsultacji z jednostkami samorządowymi – przypomina nasz rozmówca. Gminy z tego tytułu nie otrzymały rekompensaty za utracone dochody.

Ministerstwo Infrastruktury twierdzi jednak, że rekompensata się gminom nie należała. W odpowiedzi na interpelację poselską (nr 22071) wiceminister Piotr Styczeń wyjaśnił, że w trakcie uzgodnień międzyresortowych projektu ustawy MF twierdziło, że zdecydowano się doprecyzować dotychczasowe regulacje. Nie spowodowały one zmiany stanu prawnego. Dlatego też Ministerstwo Infrastruktury nie przewidziało systemu rekompensaty.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • 123(2012-01-31 09:51) Odpowiedz 00

    Jak to doprecyzować??? z orzeczeń NSA jednoznacznie wynika, że nowelizacja miała na celu zmianę regulacji a nie doprecyzowanie...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama