statystyki

Certyfikat księgowy: wykształcenie z rachunkowości można zdobyć na 31 uczelniach

autor: Agnieszka Pokojska11.02.2011, 03:00

Tylko 31 uczelni, w tym 4 niepubliczne, mają prawo do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych. Dzięki ich dyplomom można zdobyć certyfikat księgowy.

Reklama


Reklama


Wiele osób często zapomina, że aby uzyskać certyfikat księgowy bez egzaminu, trzeba zdobyć odpowiednie wykształcenie z zakresu rachunkowości na właściwej uczelni. Musi to bowiem być jednostka organizacyjna uprawniona do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych. Takie dane zawarte są w obwieszczeniu Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów z 31 maja 2010 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego wraz z określeniem nazw nadawanych stopni (M.P. z 2010 r. nr 46, poz. 643). Z obwieszczenia tego wynika, że uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych ma 10 uniwersytetów, 10 szkół technicznych, pięć akademii ekonomicznych, dwie wyższe szkoły rolnicze, cztery uczelnie niepubliczne oraz pięć placówek PAN i instytutów.

Warto więc pamiętać, że większość prywatnych uczelni takich uprawnień nie ma. Jedynym wyjściem dla osób, które nie chcą one przystępować do egzaminu, jest ukończenie studiów podyplomowych z zakresu rachunkowości na odpowiedniej uczelni.

Katarzyna Fibiger-Tomicka, specjalista ds. personalnych z FPA Group, przypomina, że kandydaci, którzy uzyskali stosowne wykształcenie, otrzymają certyfikat księgowy, jeżeli mają minimum trzyletnie doświadczenie w księgowości.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Eithne(2013-03-04 20:24) Odpowiedz 00

    Myślę, że certyfikat - nawet taki opisany w artykule - to tylko początek kariery. CIMA to jej zwieńczenie, choć na pewno nie finał :-)

  • Sarenka(2013-01-31 10:30) Odpowiedz 00

    Certyfikat księgowy bez egzaminu? To co to za certyfikat, jakich umiejętności dowodzi? Jeśli ktoś jest specjalistą rachunkowości i finansów i poważnie myśli o karierze,to godne polecenia są certyfikaty CIMA - wielostopniowe, bardzo prestiżowe, dające realne umiejętności.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama