statystyki

Prezenty do 200 zł zwolnione z PIT

autor: Eliza Polakowska20.05.2010, 03:00; Aktualizacja: 20.05.2010, 10:18

Limit zwolnienia z PIT dla nieodpłatnych świadczeń otrzymanych w związku z promocją lub reklamą wynosi 200 złotych.

Reklama


Reklama


Dziś wchodzi w życie ustawa z 18 marca 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 75, poz. 473). Do najważniejszych zmian, jakie wprowadza nowelizacja, należą m.in. nowy termin zgłaszania ryczałtu z najmu, podwyższenie limitu nieodpłatnych świadczeń ze 100 do 200 zł oraz wybór liniowego PIT.

Nowy termin zgłoszenia ryczałtu z najmu dotyczy osób, które chcą przychody z najmu prywatnego opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym. Osoby te będą mogły wybrać te formę opodatkowania do 20. dnia następnego miesiąca, po uzyskaniu przychodu, zamiast do dnia jego uzyskania. Kolejna zmiana dotyczy podwyższenia limitu nieodpłatnych świadczeń. Dotychczas wartość świadczeń objętych zwolnieniem nie mogła przekroczyć 100 zł. Po zmianie podatnik, który w ramach reklamy lub promocji otrzyma nieodpłatne świadczenie (prezent) do 200 zł, nie zapłaci PIT. Zwolnienie ma zastosowanie do dochodów wypłaconych również przed wejściem w życie zmian, tj. od 1 stycznia 2010 r. Nie ma jednak zastosowania, jeżeli świadczenie dokonywane jest na rzecz pracownika lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym (np. umowa o dzieło).

Nowelizacja ułatwia wybór liniowego PIT. Z możliwości tej może skorzystać przedsiębiorca, który w poprzednim roku podatkowym świadczył na rzecz pracodawcy te same usługi co w ramach prowadzonej działalności. Skutkuje to tym, że pracownik przechodzący w ciągu roku na samozatrudnienie zapłaci podatek według skali, tzn. stawkami 18 proc i 32 proc., tylko do końca roku. W przyszłym roku będzie mógł wybrać opodatkowanie według 19-proc. stawki liniowej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • ewa(2010-05-20 11:58) Odpowiedz 00

  a jak pod choinke od Mikolaja dostne np. rower za 1 tyś , lapotop itp. to mam placicpodatek ? jakieś bzdurne przepisy

 • sasza(2010-06-13 18:38) Odpowiedz 00

  chyba zwolnione nie PITu tylko z podatku.

 • je ne croix pas(2010-11-29 23:09) Odpowiedz 00

  zal.zal.zal.
  NA KAZDYM kroku tylko-jakby sie dobrac do portfela INNYCH.
  obrzydliwy kraj.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama