statystyki

W zeznaniu PIT-28 nie można odliczyć ulgi prorodzinnej

autor: Magdalena Majkowska01.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 01.02.2010, 10:33
 • Wyślij
 • Drukuj

Podatnik opłacający wyłącznie ryczałt nie ma prawa do ulgi prorodzinnej. Ulgę odliczą osoby, które poza przychodami opodatkowanymi ryczałtem osiągały dochody rozliczane według skali.

reklama


reklama


Dziś mija termin rozliczenia się z fiskusem przez podatników opłacających ryczałt ewidencjonowany zarówno z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, jak i umów najmu czy dzierżawy. W zeznaniu PIT-28, na którym dokonują rozliczenia, tak jak w latach ubiegłych nie mogą uwzględnić ulgi prorodzinnej. Dorota Białas, doradca podatkowy z Rödl & Partner we Wrocławiu, wyjaśnia, że odliczenia ulgi można dokonać jedynie od podatku obliczonego według skali podatkowej. Oznacza to, że w przypadku uzyskiwania przez ryczałtowca dodatkowych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, np. z umowy o pracę, umowy zlecenia czy emerytury, istnieje możliwość uwzględnienia ulgi.

Również Tomasz Beger, doradca podatkowy z KZWS, wskazuje, że nie ma możliwości odliczenia ulgi tylko w sytuacji, gdy podatnik uzyskuje wyłącznie dochody opodatkowane ryczałtem. Jeśli miał inne dochody opodatkowane według skali, ulgę odliczy. Natomiast sam fakt, że do podatnika miały zastosowanie przepisy o ryczałcie, nie pozbawia prawa do ulgi prorodzinnej.

Wpływ na prawo do ulgi ma jednak sytuacja majątkowa dziecka podatnika. Jak wyjaśnia Grażyna Nelip, doradca podatkowy w spółce Tax Net, w przepisach dotyczących ulgi na dzieci od 1 stycznia 2009 r. wprost wyłączono ulgę prorodzinną, gdy dzieci uzyskują dochody opodatkowane 19-proc. stawką liniową lub w sposób zryczałtowany, z wyjątkiem przychodów z najmu czy dzierżawy opodatkowanych ryczałtem. Takiego wyraźnego wyłączenia brak było w odniesieniu do 2008 roku.

– Rodzice, których dzieci prowadzą działalność gospodarczą, powinni zatem zwrócić szczególną uwagę na zasady odliczania ulgi za 2009 rok – radzi Anna Misiak, doradca podatkowy z MDDP.

Forma opodatkowania działalności dziecka może wpłynąć na prawo rodzica do skorzystania z ulgi. Nasza rozmówczyni podkreśla, że w przypadku gdy dziecko opodatkowuje swoje dochody z działalności gospodarczej podatkiem liniowym lub podatkiem zryczałtowanym, rodzicowi nie przysługuje prawo do odliczenia ulgi na to dziecko.

– Jeśli dziecko wybrało jedną z tych preferencyjnych form opodatkowania działalności, to rodzic nie będzie mógł skorzystać z ulgi, nawet gdy dziecko żadnego dochodu nie osiągnęło – podsumowuje Tomasz Beger.

1 dzień został do rozliczenia ryczałtu za 2009 rok

89 dni zostało do rozliczenia PIT za 2009 rok

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

 • kosa(2012-06-21 12:49) Odpowiedz 00

  ryczałt jest również podatkiem dochodowym więc z jakiej racji nie można korzystać z ulgi pro rodzinnej.Takie prawo to może być tylko w naszym kraju.

 • HL(2010-02-01 09:38) Odpowiedz 00

  Ryczałt z natury rzeczy ogranicza wykorzystanie ulg.
  Jak ktoś chce, może rozliczać się na zasadach ogólnych - wtedy ulgę może uwzględnić.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

reklama