Podatnik rozliczający się ryczałtem może skorzystać z takich samych ulg jak podatnik płacący PIT według skali. Ryczałtowcy w PIT-28 mogą też uwzględnić składki ubezpieczeniowe.
Podatnicy opłacający w 2009 roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych muszą najpóźniej 1 lutego 2010 r. złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie roczne PIT-28. Mimo że termin na to rozliczenie normalnie to 31 stycznia, w przyszłym roku ostatni dzień stycznia wypada w niedzielę, stąd przesunięcie terminu na najbliższy dzień roboczy – czyli poniedziałek 1 lutego.
W zeznaniu PIT-28 ryczałtowcy mogą uwzględnić praktycznie wszystkie ulgi i odliczenia, jakie w swoich zeznaniach uwzględniają podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych, czyli według progresywnej skali PIT (ze stawkami 18 i 32 proc.).
Podatnicy uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mogą odliczyć od przychodów stratę, a także wydatki określone w art. 26 ust. 1 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jeżeli nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Poza typowymi ulgami, np. internetową, rehabilitacyjną, ryczałtowcy mogą w zeznaniu odliczyć też składki ubezpieczeniowe. Składki na ubezpieczenie społeczne odliczą od przychodu, zdrowotne od ryczałtu. Preferencje, z których podatnicy ryczałtu nie skorzystają, dotyczą wspólnego rozliczenia z małżonkiem oraz w sposób przewidziany dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. To niestety nie koniec ograniczeń. Ryczałtowiec nie ma prawa do skorzystania z ulgi na dziecko.