Podatnik, który oprócz pracy na etacie uzyska dochody z firmy opodatkowane liniowo, nie rozliczy się razem z małżonkiem, ale może skorzystać z ulgi prorodzinnej.
Przedsiębiorcy, którzy uzyskiwali w 2009 roku wyłącznie dochody z działalności gospodarczej opodatkowane według 19-proc. stawki liniowej i składają w urzędzie skarbowym tylko PIT-36L, nie będą mogli skorzystać z ulgi prorodzinnej. Prawo do odliczenia ulgi zachowają natomiast ci przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, którzy w ubiegłym roku oprócz dochodów z działalności gospodarczej uzyskali również dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, np. z pracy na etacie. Odliczają oni ulgę w składanym zeznaniu przeznaczonym do rozliczenia dochodów z pracy, tj. PIT-37.
W przypadku gdy chociażby do jednego z małżonków w 2009 roku zastosowanie miały przepisy o podatku liniowym, wykluczone jest złożenie wspólnego zeznania, co nie wpływa jednak na prawo do ulgi prorodzinnej. Trzeba pamiętać, że kwota ulgi przysługuje łącznie obojgu rodzicom. Jednak tylko od podatników zależy, czy całą kwotę ulgi odliczą w jednym z zeznań (męża lub żony), czy też każdy z podatników w swoim zeznaniu podatkowym odliczy jej część. Rodzice mogą odliczyć ulgę po połowie lub ustalonej przez siebie proporcji.